EuroLeague: Με την Μακάμπι για την 2η νίκη στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
 clock 10:45 | 20/10/2023

Δεν έδειξε το πρόσωπο που θα ήθελε ο Παναθηναϊκός στην Κωνσταντινούπολη και γνώρισε “εύκολη” ήττα από τη Φενερμπαχτσέ με 83-69 την προηγούμενη αγωνιστική. Απόψε (20/10, 21:15, Novasports Prime) οι “πράσινοι” αντιμετωπίζουν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 4ης “στροφής” της EuroLeague, και θέλουν να επιστρέψουν στον δρόμο των επιτυχιών.

Το “τριφύλλι” υποδέχεται την ομάδα του Όντεντ Κάτας, σε μία αναμέτρηση… ειδικών συνθηκών λόγω του πολεμικού κλίματος που επικρατεί στο Ισραήλ, και θέλει τη νίκη για να “ρεφάρει” την ήττα στην Πόλη.

«Απέναντι στη Φενέρμπαχτσε δεν παίξαμε καλά, αλλά αυτή είναι η Euroleague. Δεν είναι εύκολο να κερδίσεις εκτός έδρας. Η Φενέρμπαχτσε είναι μια πολύ καλή ομάδα και ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχαμε την ευκαιρία να επιστρέψουμε στο ματς. Αλλά κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Στους δύο πρώτους μας αγώνες στο ΟΑΚΑ στη Euroleague παίξαμε καλό μπάσκετ, παρότι χάσαμε από τον Ολυμπιακό στην παράταση. Αύριο (σ.σ 20/10) θα είναι ένα διαφορετικό ματς, η Euroleague είναι πολύ σκληρή. Κάθε ματς είναι διαφορετικό γι’ αυτό και θα πρέπει να ξεχάσουμε άμεσα την ήττα μας από την Φενέρμπαχτσε. Σίγουρα αναλύσαμε άμεσα, μετά την επιστροφή μας από την Κωνσταντινούπολη τα λάθη μας αλλά τώρα όλη μας η προσοχή είναι στον αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ», είπε ο Εργκίν Αταμάν.

Αποθεραπεύτηκε ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος έκανε μέρος της προπόνησης της Πέμπτης (19/10) και ίσως συμπεριληφθεί στη 12άδα. Παραμένει στα “πιτς” ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που συνεχίζει με θεραπεία και πιθανότατα θα οδηγηθεί στο χειρουργείο για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στο γόνατο, κάτι που θα τον αφήσει για τουλάχιστον 1,5 μήνα εκτός.

Από την άλλη, φανερά επηρεασμένη από την αγωνιστική απραξία των τελευταίων εβδομάδων και από τα όσα συμβαίνουν στο Ισραήλ, η Μακάμπι παραδόθηκε στη Βαλένθια και ηττήθηκε 75-66 στη “Φοντέτα” την Τετάρτη (18/10).

«Υπάρχουν κάποιες καταστάσεις στη ζωή όπου το μπάσκετ έρχεται δεύτερο. Δεν γινόταν να βρούμε την ενέργεια, περνάμε δύσκολα. Απογοητεύσαμε τους φιλάθλους μας στο Ισραήλ, αλλά είναι δύσκολο να παίξεις με αυτή την κατάσταση. Η σκέψη μας κάθε λεπτό, κάθε δευτερόλεπτο είναι με τον κόσμο στο Ισραήλ», τόνισε ο Όντεντ Κάτας που δεν θα έχει στη διάθεσή του τον πολύτιμο γκαρντ Γουέιντ Μπόλντγουιν.

Οι δύο ομάδες έχον ήδη έρθει αντιμέτωπες μία φορά μέσα στην τρέχουσα σεζόν, έστω και αν ήταν σε φιλικό προετοιμασίας. Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Μακάμπι για το τουρνουά “Nick Galis” της Ρόδου και πήρε τη νίκη με σκορ 89-77.