Ολυμπιακός – Παρτιζάν 98-94: «Λιοντάρια» στο ΣΕΦ

oly
 clock 23:48 | 19/10/2023

Με ηρωική εμφάνιση και επιστρέφοντας από το -14 (53-67 στο 29΄), ο Ολυμπιακός των απουσιών (ΜακΚίσικ, Σίκμα, Μπραζντέικις) έδωσε στο ΣΕΦ τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών, «ισορροπώντας» το ρεκόρ του στη Euroleague σε 2-2. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 98-94 της Παρτιζάν στην παράταση (85-85κ.α.), για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Σέρβους -οι οποίοι έστειλαν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Νάναλι στο τέλος της κανονικής διάρκειας- στην τρίτη εφετινή ήττα τους (ρεκόρ 1-3).

Ο Σμάιλαγκιτς 1.46 πριν από τη λήξη, δεν είχε τι να κάνει την μπάλα, την πέταξε, μπήκε και η Παρτιζάν πήγε στο +3 (79-82). Η επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού χάθηκε αλλά η Παρτιζάν δεν σκόραρε, έκανε φάουλ ο Σμάιλαγκιτς και πήγε στον πάγκο με 5 φάουλ, ωστόσο πρόλαβε και έκανε τη ζημιά στον Ολυμπιακό, κάνοντας το παιχνίδι της ζωής τους…

Στα 50’’ ο Παπανικολάου κέρδισε βολές και μείωσε σε 81-82. Ο Πάντερ αστόχησε σε τρίποντο, η Παρτιζάν πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ο Πάντερ αστόχησε ξανά με τον Λαρεντζάκη να κερδίζει φάουλ και βολές, 17 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Με 2/2 έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (83-82), που έπαιξε μεγάλη άμυνα, μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς.

Ο Πάντερ έκανε λάθος, του έφυγε και το παπούτσι και η μπάλα στους παίκτες του Ολυμπιακού, 6.8 για το φινάλε και τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Στα 5.8 έγινε φάουλ στον Λαρεντζάκη, ο οποίος με 2/2 στις βολές έκανε το 85-82.

Ολυμπιακός για τον ορισμό των Ιταλών: «Τινάζουν στον αέρα το μεγαλύτερο παιχνίδι της χώρας»

Ο Νάναλι με τρίποντο σε νεκρό χρόνο ολομόναχος, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην κάνουν φάουλ και να παίζουν άμυνα για κλάματα, έστειλε το ματς στην παράταση (85-85).

Μία σου και μία μου στο πεντάλεπτο της παράτασης (85-87, 89-87, 89-89, 91-89), με το ΛεΝτέι να προσπαθεί να παίξει άμυνα τον Μιλουτίνοφ και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να περάσει εκεί την μπάλα. Ο Πάντερ 1.12 πριν από το τέλος της παράτασης ισοφάρισε ξανά (91-91) και στα 51.7 κέρδισε φάουλ ο Μιλουτίνοφ από τον ΛεΝτέι. Με 1/2 ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 92-91.

Ο Γκος 17.1 πήγε το ματς στο +3 (94-91) για τον Ολυμπιακό που αυτή τη φορά έκανε φάουλ με τον Λαρεντζάκη πάνω στον Αβράμοβιτς ενώ είχαν μείνει 9.3 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Με 2/2 ο Σέρβος μείωσε στον πόντο 94-93 και αμέσως έγινε φάουλ πάνω στον Λαρεντζάκη (2/2, 96-93) με 8.6 να απομένει.

Φάουλ ξανά στον Αβράμοβιτς, 5.7 για το φινάλε της παράτασης. Με 1/2 βολές έγινε το 96-94 και εν συνεχεία πήρε βολές ο Ουόκαπ. Ο Αμερικανός γκαρντ με 2/2 βολές έγραψε το 98-94 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85κ.α., 98-94

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (2/4 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάναν 11 (3/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 16 (2/4 δίποντα, 12/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 18 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αβράμοβιτς 5 , Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (2), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2/6 τρίποντα)

ΕΠΣΗ: Τα 13 ζευγάρια της 2ης φάσης του Κυπέλλου

Super League: Στο «Βικελίδης» το παιχνίδι Πανσερραϊκός-Άρης με αντιστροφή έδρας