Skip to main content
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

EURO 202O: Το πανόραμα της διοργάνωσης - Αποτελέσματα, βαθμολογίες, πρόγραμμα

Image
euro2020-768x432-1.jpg
 clock 22:31 | 20/06/2021 writer icon newsroom ekriti.gr

Το EURO 2021 βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και υπόσχεται να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον των απανταχού ποδοσφαιρόφιλων μέχρι και τον τελικό του «Γουέμπλεϊ» της 11ης Ιουλίου.

Δείτε το πανόραμα της διοργάνωσης (όμιλοι, αποτελέσματα, πρόγραμμα, βαθμολογίες).

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

    Ιταλία     9 7-0
    Oυαλία   4 3-2
    Ελβετία  4 4-5
    Τουρκία  0 0-5

Αποτελέσματα - Πρόγραμμα
11/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 22.00): Τουρκία – Ιταλία 0-3
12/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 16.00): Ουαλία – Ελβετία 1-1
16/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Τουρκία – Ουαλία 0-2
16/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 22.00): Ιταλία – Ελβετία 3-0
20/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 19.00): Ιταλία – Ουαλία 1-0
20/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Ελβετία – Τουρκία 3-1

2oς ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

    Βέλγιο 6 5-1
    Ρωσία   3 1-3
    Φινλανδία 3 1-1
    Δανία 0 1-3

Αποτελέσματα - Πρόγραμμα
12/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 19.00): Δανία – Φινλανδία 0-1
12/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Βέλγιο – Ρωσία 3-0
16/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Φινλανδία – Ρωσία 0-1
17/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 19.00): Δανία – Βέλγιο 1-2
21/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Φινλανδία – Βέλγιο
21/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 22.00): Ρωσία – Δανία

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

    Oλλανδία 6 5-3
    Ουκρανία 3 4-4
    Αυστρία 3 3-3
    Βόρεια Μακεδονία 0 2-5

Αποτελέσματα - Πρόγραμμα
13/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Αυστρία – B. Μακεδονία 3-1
13/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 22.00): Ολλανδία – Ουκρανία 3-2
17/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 16.00): Ουκρανία – Β. Μακεδονία 2-1
17/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 22.00): Ολλανδία – Αυστρία 2-0
21/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Ουκρανία – Αυστρία
21/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 19.00): Β. Μακεδονία – Ολλανδία

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

    Τσεχία 4 3-1
    Αγγλία 4 1-0
    Κροατία 1 1-2
    Σκωτία 1 0-2

Πρόγραμμα
13/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 16.00): Αγγλία – Κροατία 1-0
14/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 16.00): Σκωτία – Τσεχία 0-2
18/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 19.00): Κροατία – Τσεχία 1-1
18/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Αγγλία – Σκωτία 0-0
22/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Τσεχία – Αγγλία
22/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 22.00): Κροατία – Σκωτία

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

    Σουηδία 4 1-0
    Σλοβακία 3 2-2
    Ισπανία 2 1-1
    Πολωνία 1 2-3

Πρόγραμμα
14/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Πολωνία – Σλοβακία 1-2
14/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία – Σουηδία 0-0
18/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Σουηδία – Σλοβακία 1-0
19/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία – Πολωνία 1-1
23/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Σουηδία – Πολωνία
23/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 19.00): Σλοβακία – Ισπανία

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

    Γαλλία 4 2-1
    Γερμανία 3 4-3
    Πορτογαλία 3 5-4
    Ουγγαρία 1 1-4

Πρόγραμμα
15/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 19.00): Ουγγαρία – Πορτογαλία 0-3
15/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γαλλία – Γερμανία 1-0
19/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 16.00): Ουγγαρία – Γαλλία 1-1
19/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 19.00): Πορτογαλία – Γερμανία 2-4
23/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γερμανία – Ουγγαρία
23/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 22.00): Πορτογαλία – Γαλλία

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις κάθε ομίλου, όπως επίσης και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι των γκρουπ.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΤΡΙΤΩΝ
1. Βαθμοί, 2. Διαφορά τερμάτων, 3. Γκολ που επιτεύχθηκαν, 4. Νίκες, 5. Χαμηλότεροι πειθαρχικοί πόντοι, 6. Ranking στα προκριματικά του EURO 2020.
EURO 2021: Η φάση των «16»

27 Ιουνίου, «Καρτούχα», Σεβίλλη
Πρώτος 2ου Ομίλου – Τρίτος 1/4/5/6 Ομίλου (Α)

26 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 1ου Ομίλου (Ιταλία) – Δεύτερος 3ου Ομίλου (Β)

28 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 6ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3 Ομίλου (Γ)

28 Ιουνίου, «Πάρκεν», Κοπεγχάγη
Δεύτερος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (Δ)

29 Ιουνίου, «Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη
Πρώτος 5ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3/4 Ομίλου (Ε)

29 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (ΣΤ)

27 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 3ου Ομίλου – Τρίτος 4/5/6 Ομίλου (Ζ)

26 Ιουνίου, «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ
Δεύτερος 1ου Ομίλου (Ουαλία) – Δεύτερος 2ου Ομίλου (Η)
Προημιτελικοί

2 Ιουλίου, «Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο (1)
Νικητής (Α) – Νικητής (Β)

2 Ιουλίου, «Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη (2)
Νικητής (Γ) – Νικητής (Δ)

3 Ιουλίου, «Ολίμπικο», Ρώμη (3)
Νικητής (Ε) – Νικητής (ΣΤ)

3 Ιουλίου, «Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού (4)
Νικητής (Ζ) – Νικητής (Η)
Ημιτελικοί

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (1) – Νικητής Προημιτελικού (2) (Α)

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (3) – Νικητής Προημιτελικού (4) (Β)
Τελικός

11 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Εuro 2020: Με φόρα στα νοκ άουτ η Ιταλία-Eλπίζει στην πρόκριση η Ελβετία(vid)

ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1: Πήρε στο τέλος τη νίκη ο Φερστάπεν

google news icon

Ακολουθήστε το ekriti.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις για την Κρήτη και όχι μόνο.

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ράδιο Κρήτη © | 2013 - 2022 ekriti.gr | Όροι Χρήσης.
Designed by Cloudevo, developed by Pixelthis