Αθλητικά

Εργοτέλης - Χανιά: Κρητικό ντέρμπι σήμερα στο γήπεδο του ΟΦΗ

ergotelis.jpg

Εργοτέλης και Χανιά κοντράρονται σήμερα (5μ.μ - ERT SPORTS) στο γήπεδο του ΟΦΗ για την 10η αγωνιστική της Superleague 2

Με το παιχνίδι αυτό ολοκληρώνεται και η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τις δυο ομάδες να θέλουν ένα νικηφόρο φινάλε στο 2019. Οι ''κιτρινόμαυροι'' είναι έτοιμοι και χωρίς απουσίες (εκτός Κοιλιάρα) για το δεύτερο φέτος κρητικό ντέρμπι και αυτή την φορά θέλουν να είναι αυτοί οι νικητές.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (20/12)

Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 1-3

Σάββατο (21/12)

Πλατανιάς - Απόλλων Λάρισας 2-1

Κυριακή (22/12)

Kέρκυρα - Δόξα Δράμας 0-2

Λεβαδειακός - Απόλλων Πόντου 2-0

ΠΑΣ Γιάννινα – Καραϊσκάκης 2-0

Δευτέρα (23/12)

Εργοτέλης – Χανιά (17:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΠΑΣ Γιάννινα 24

2 Απόλλων Σμύρνης 20

3 Καραϊσκάκης Άρτας 17

4 Απόλλων Λάρισας 17

5 Πλατανιάς 16

6 Παναχαϊκή 15

7 Χανιά 14*

8 Λεβαδειακός 14

9 Εργοτέλης 13*

10 Δόξα Δράμας 13

11 Κέρκυρα -3

12 Απόλλων Πόντου -3

* Παιχνίδι λιγότερο

Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 9ης ημέρας (31/07)

miltos-tentoglou.jpg

Σε στίβο, κολύμβηση, ιστιοπλοΐα, πόλο ανδρών και άρση βαρών επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στην αυριανή (Σάββατο, 31/07) 9η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
Στο στίβο «μπαίνουν» στη... μάχη ο Μίλτος Τεντόγλου στον προκριματικό του μήκους, οι Εμμανουήλ Καραλής, Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία γυναικών και η Ελισάβετ Περισίδου στον προκριματικό των 100μ. με εμπόδια.
Στην κολύμβηση ο Κρίστιαν Γκολομέεβ θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ελεύθερου ανδρών, ενώ στο πόλο η εθνική Ανδρών αντιμετωπίζει τη Ν. Αφρική. Στην ιστιοπλοΐα ο Ιωάννης Μιτάκης συνεχίζει με την 7η και 8η ιστιοδρομία του, ενώ στην άρση βαρών έρχεται η ώρα του Θόδωρου Ιακωβίδη στην κατηγορία των 96κ. (προκριματικός).
 
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 9ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΣΤΙΒΟΣ

-Δισκοβολία γυναικών: Προκριματικός γύρος (03:30): Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
-Άλμα επί κοντώ ανδρών: Προκριματικός γύρος (03:40): Εμμανουήλ Καραλής (Α΄ γκρουπ), Κώστας Φιλιππίδης (Β΄ γκρουπ)
-100μ. με εμπόδια γυναικών: Προκριματικός γύρος/3η σειρά (05:01): Ελισάβετ Πεσιρίδου
-Μήκος ανδρών: Προκριματικός (13:10): Μίλτος Τεντόγλου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Tokyo Aquatics Centre
-50μ. ελεύθερο ανδρών (05:16): Δεύτερος ημιτελικός: Κρίστιαν Γκολομέεβ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Sagami
-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης

ΠΟΛΟ
-Αγώνας A΄ ομίλου (13:50): Νότια Αφρική - Ελλάδα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Tokyo International Forum
-Κατηγορία 96κ./προκριματικός Β΄ γκρουπ (05:50): Θοδωρής Ιακωβίδης

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Super league: 16χρονη Ολλανδέζα έκανε δίωρο ταξίδι για να πάρει φανέλα του ΟΦΗ!

ΝΒΑ: Στους Μιλγουόκι Μπακς ο Ηρακλειώτης Γιώργος Καλαϊτζάκης, No 60 του Draft