Ελλάδα-Τουρκία 24-20: «Δύο στα δύο» η Εθνική χάντμπολ

clock 20:24 | 07/11/2021

Η εθνική χάντμπολ των ανδρών διπλασίασε τις νίκες της στον 1ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Μετά το σπουδαίο «διπλό» επί του Βελγίου, το συγκρότημα του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησε 24-20 της Τουρκίας στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου και πλέον θα πάει ως πρωτοπόρος του γκρουπ στο «παράθυρο» του Ιανουαρίου, οπότε θα διεξαχθούν οι υπόλοιπες τέσσερις αγωνιστικές.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε 7-2 στο 14ο λεπτό του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 8-7, με πρωταγωνιστή τον Ατές, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 10-9. Αλλο ένα ξέσπασμα της εθνικής στις αρχές του β΄ μέρους, έφερε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξανά στο +5 (18-13 στο 45΄) και της έδωσε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με «πρώτο βιόλι» στην επίθεση τον Χριστόδουλο Μυλωνά, αλλά και πολύ συνεπή αμυντική παρουσία, οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη, που τους δίνει σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γκολ που πέτυχε ο τερματοφύλακας της εθνικής Μπουκοβίνας στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας από τη μία εστία στην άλλη, σε στιγμή που η Τουρκία είχε δεχθεί αποβολή και είχε αντικαταστήσει για την επίθεσή της τον τερματοφύλακα με παίκτη γηπέδου. Μάλιστα, ο γκολκίπερ της ΑΕΚ είχε σκοράρει με ανάλογο τρόπο και στο ματς της πρεμιέρας με το Βέλγιο.

Διαιτητές: Κίρκχολμ-Μόρτενσεν (Δανία)
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 3, Λιάπης, Μυλωνάς 6, Μάλλιος, Μιχαηλίδης 2, Πασσιάς 2, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης, Δομπρής, Τζηράς 4, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός 1, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ιλκέρ Σεντούρκ): Πεκτάς 1, Τινκίρ 1, Ιλάνς, Ερτσεϊλιάν, Ντεμιρεζέν 2, Γκέκτεπε, Μπισέρ 1, Γκιουνάι, Οζτούρκ 2, Σιμσάρ 5, Μπαμπατσάν, Ατές 4, Ερόζ 1, Κιουταχιά, Τσελεμπί, Σαράκ 3

Γ Εθνική: Νίκες για ΠΟΑ και Πόρο-ΑΟΑΝ για άνοδο!

Super league: Απίστευτα επεισόδια στον Βόλο-ΠΑΕ Βόλος: «Αδύναμη η Αστυνομία να παρέμβει»