Ελλάδα - Ιρλανδία 2-1: Μεγάλη νίκη στο δρόμο για το Euro 2024 (Βίντεο)

Ελλάδα - Ιρλανδία
 clock 23:45 | 16/06/2023

Το 2/2 έκανε η Ελλάδα, επικρατώντας 2:1 της Ιρλανδίας στη Νέα Φιλαδέλφεια στο πλαίσιο των ομίλων για τα προκριματικά του EURO 2024. Το γκολ του Μπακασέτα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και η δημιουργία του στο δεύτερο μέρος για το τέρμα του Μασούρα ήταν αρκετά να οδηγήσουν το σύνολο του Γκουστάβο Πογιέτ στο “τρίποντο” και πλέον η “γαλανόλευκη” εστιάζει στο ματς της Δευτέρας (19/06, 21:45, ΕΡΑΣΠΟΡ) στο “Σταντ ντε Φρανς” κόντρα στη Γαλλία.

Ο αγώνας

Το ματς άρχισε με φρενήρη ρυθμό εκατέρωθεν. Μόλις στο 5ο λεπτό, η Ελλάδα σπατάλησε διπλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπακασέτα και το σουτ του Μαυροπάνου, με τον Μπαζούνου να διώχνει σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, ο Μπακασέτας έκανε σκαστό σουτ από μακριά αλλά ο Μπαζούνου απέκρουσε ξανά. Στο 11ο λεπτό, ο Μασούρας έφυγε στην πλάτη της άμυνας, συγκρούστηκε με τον Μπαζούνου και μετά από εξέταση του VAR, δόθηκε πέναλτι για τη “γαλανόλευκη”. Ο αρχηγός του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, Τάσος Μπακασέτας μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ και έτσι άνοιξε το σκορ του αγώνα για την Ελλάδα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και οι Ιρλανδοί βρήκαν τους χώρους που ήθελαν στο γήπεδο. Στο 27′, ο Φέργκιουσον πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι του Βλαχοδήμου, εκεί όπου ο Κόλινς ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, ισοφαρίζοντας σε 1:1.

Λίγο πριν από την ανάπαυλα, στο 42′, ο Μασούρας έκανε ωραίο γύρισμα από τα δεξιά στην “καρδιά” της περιοχής, όμως ο Πέλκας δεν κατάφερε με το πλασέ να νικήσει τον Μπαζούνου, καθώς έβαλε… σωτήρια προβολή ο Ντόχερτι. Κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έγιναν ξανά απειλητικοί, όμως το σουτ του Ίντα κατέληξε ψηλά άουτ και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με το 1:1.

Το σύνολο του Γκουστάβο Πογιέτ μπήκε εξίσου δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και “πατώντας” περισσότερο περιοχή από τους φιλοξενούμενους. Στο 49ο λεπτό, ο Μπακασέτας με μία εντυπωσιακή πάσα, βρήκε τον Μασούρα μέσα στην περιοχή, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και έβαλε ξανά σε θέση “ισχύος” τη “γαλανόλευκη”. Στη συνέχεια, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με την Εθνική ομάδα όμως να έχει το “πάνω χέρι” και την κυκλοφορία μπάλας παράλληλα.

Στο 72ο λεπτό, οι Ιρλανδοί απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με το σουτ του Κόλινς έξω από την περιοχή, όμως ο Βλαχοδήμος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε με τις “γροθιές”. Ο Μασούρας θέλησε να “απαντήσει”, όμως το σουτ του στο 74′ πέρασε ψηλά άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 79′ η Ελλάδα ανέβασε “στροφές” και σπατάλησε μία σπουδαία ευκαιρία. Ο Φούντας έτρεξε από τα αριστερά, πάτησε στην περιοχή, γύρισε στον Γιακουμάκη στο ύψος του πέναλτι, όμως το πλασέ του πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μπαζούνου. Στο 82′, ο Μπάλντοκ πήρε την μπάλα, γύρισε στην περιοχή αλλά το σουτ του Φούντα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Κόλινς απείλησε ξανά τα “καρέ” της Ελλάδας με ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε στην “αγκαλιά” του Βλαχοδήμου. Στο τέλος, τα… αίματα άναψαν και υπήρχε μία μονομαχία με τον Ομπαφέμι και τον Σιώπη, με τον πρώτο να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 2:1 και στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με τη Γαλλία.

ΓΚΟΛ: 15′ Μπακασέτας (πεν.), 49′ Μασούρας / 27′ Κόλινς
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Μάνταλος, 65′ Πέλκας, 76′ Μπακασέτας, 90’+5′ Τζαβέλλας / 76′ ΜακΚλίν, 88′ Ίγκαν
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90’+5′ Ομπαφέμι

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90’+1′ Σιώπης), Μπακασέτας (90’+3′ Τζαβέλλας), Πέλκας (70′ Φούντας), Μασούρας, Παυλίδης (70′ Γιακουμάκης).

Ιρλανδία (Στίβεν Κένι): Μπαζούνου, Κόλινς, Ίγκαν, Λένιχαν (89′ Πάροτ), Ντόχερτι, Οντόουντα (53′ ΜακΚλίν), Κούλεν, Σμόλμπόουν (53′ Νάιτ), Μολούμπι (80′ Ομπαφέμι), Ίντα (46′ Τζόνστον), Φέργκιουσον.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Γιβραλτάρ - Γαλλία 0-3

(3' Ζιρού, 45'+3' πέν. Μπαπέ, 78' αυτ. Μουέλι)

Ελλάδα - Ιρλανδία 2-1

(15' πέν. Μπακασέτας, 49' Μασούρας - 27' Κόλινς)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πόλο Νέων Ανδρών: Η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Σερβία και θα διεκδικήσει το χάλκινο

Eurobasket Γυναικών - Ελλάδα - Λετονία 73-65: Νίκη με ανατροπή και «ζωντανή» για την πρόκριση!

ΟΦΗ: Παρελθόν ο Στίβενς - Νταμπράουσκας: ''Θέλουμε να σταθεροποιήσουμε τον ΟΦΗ''