Eurobasket Γυναικών - Ελλάδα - Λετονία 73-65: Νίκη με ανατροπή και «ζωντανή» για την πρόκριση!

ΕΛΛΑΔΑ ΛΕΤΟΝΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
 clock 20:45 | 16/06/2023

Παθιασμένη η Εθνική μπάσκετ των γυναικών και με ένα σούπερ 3ο δεκάλεπτο (24-13) νίκησε στο Τελ Αβίβ τη Λετονία με 73-65 και έμεινε «ζωντανή» στη μάχη της πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Ευρωμπάσκετ γυναικών! Την Κυριακή αντίπαλός μας η Ισπανία (20.45) στο τελευταίο ματς του ομίλου.

Φασούλα (22π., 11ρ.), Σπανού (22π.) και Χριστινάκη (11π., 12ρ.) πρωταγωνίστριες της ελληνικής ομάδας. Για τη Λετονία πρώτες σκόρερ οι Γκούλμπε (15π.) και Λάκσα (15π.).

Η Εθνική μπήκε υποτονικά στο παιχνίδι, έχοντας 4 μόλις πόντους στα 6 πρώτα λεπτά. Η Λετονία προηγήθηκε με 14-8, αλλά οι διεθνείς μας «ξύπνησαν» και έφεραν στον πόντο το ματς (13-14). Η α’ περίοδος έκλεισε με 13-17.

Η Λετονία πήγε στο 13-20 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου και λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους οχτώ (15-23), με τον Πρέκα να παίρνει τάιμ άουτ. Δεν ανακόπηκε ωστόσο ο ρυθμός των Λετονών και πήγαν στο +11 (15-26). Η Εθνική μείωσε σε 19-26 και με ένα καλό σημείο πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (26-28). Η Λετονία έκανε το 28-34, αλλά μειώσαμε σε 32-34 με τη λήξη του ημιχρόνου. Χριστινάκη (9π.) και Φασούλα (8π.) πρώτες σκόρερ της Εθνικής. Απ’ την άλλη 13π. είχε η Σταϊνμπέργκα.

Η Λετονία προηγήθηκε με 32-37 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά η ελληνική ομάδα ήταν αποφασισμένη και προσπέρασε με 38-37! Η ψυχολογία πλέον ήταν με εμάς και η Σπανού με τρίποντο ανέβασε το γαλανόλευκο προβάδισμα στο +8 (45-37). Η Βίλκα με τρίποντο σταμάτησε το σερί της Εθνικής, αλλά η Σπανού πέτυχε νέο τρίποντο (48-40). Οι Λετονές είχαν βγει απ’ τα νερά τους και η Ελλάδα πήγε στο 54-40! Η διαφορά έπεσε στο 54-47, για να κλείσει η γ’ περίοδος στο 56-47.

Η Λετονία μείωσε σε 58-53 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Η Εθνική όμως δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει και προηγήθηκε με 65-58. Στο 38’ ήμασταν μπροστά με 69-62. Η Σταμολάμπρου με γκολ-φάουλ έκανε το 73-64 και δεν χανόταν πια το παιχνίδι! Η πρώτη νίκη στο Ευρωμπάσκετ ήρθε με 73-65!

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65

Διαιτητές: Φόρσμπεργκ (Δανία), Προτς (Πολωνία), Νταρά (Γαλλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (12ρ., 3κλ.), Φασούλα 22 (11ρ.), Σπανού 22 (4ασ.), Σταμολάμπρου 7, Τσινέκε 9, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου, Σταμάτη.

Ομαδικά στατιστικά: 23/49 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 18/20 βολές, 41 ριμπάουντ (32-9), 16 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα

ΛΕΤΟΝΙΑ (Βέτρα): Γκούλμπε 15 (9ρ.), Πουλβέρε 3, Σταϊνμπέργκα 13 (10ρ.), Στραουτμάνε 3 (4ασ.), Βίλκα 9, Γιακομπσόνε, Γιουριάνε 3, Λάκσα 15, Πιλαμπέρε 4.

Ομαδικά στατιστικά: 9/28 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 14/18 βολές, 39 ριμπάουντ (27-12), 15 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Ελλάδα- Ιρλανδία: Μονόδρομος απόψε η νίκη για την Εθνική πριν τη Γαλλία