Εφήβων U19 (θ.9-16): Σενεγάλη-Ελλάδα 97-102 -Μετά απο δύο παρατάσεις

clock 21:04 | 05/07/2019
Η Ελλάδα μετά από δύο παρατάσεις επικράτησε της Σενεγάλης 102-97 και θα αγωνιστεί αύριο για τις θέσεις 9-12, αντιμετωπίζοντας και πάλι την Αργεντινή.
Στο -10 βρέθηκε η ελληνική ομάδα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Σενεγαλέζους να κερδίζουν δεύτερες επιθέσεις μέσα από τα ριμπάουντ. Η εικόνα άλλαξε όμως σταδιακά με το 21-11 να γίνεται 37-44 (18’36’’) και το ημίχρονο να κλείνει 42-49.
Η Σενεγάλη μπήκε στο δεύτερο μισό με ένα 15-0, οδηγώντας στο 57-49 (24’30’’). Σταδιακά ο Γιάννης Καστρίτης είδε τους παίκτες του να επιστρέφουν στο παιχνίδι και με τον Νίκο Αρσενόπουλο να δίνει το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-64). Ένα ακόμη τρίποντο του Έλληνα γκαρντ διαμόρφωσε το 67-71 (33’27’’), ο Σωτηρίου οδήγησε στο 73-78 (37’20’’) και ο Ρογκαβόπουλος το 78-83 (39’). Στα επόμενα 19’’ η ελληνική ομάδα δέχθηκε τέσσερις πόντους (82-83, 39’40’’). Ο Αρσενόπουλος κέρδισε το φάουλ, με 2/2 βολές έγραψε το 82-85,ο Σανραμάνης πήγε για το φάουλ το οποίο δεν δόθηκε και η Σενεγάλη με τρίποντο ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (85-85).
Εκεί οι Σενεγαλέζοι πήραν το προβάδισμα, έφτασαν στο 92-85, με την ελληνική ομάδα να βρίσκει τις λύσεις που ήθελε και με δύο τρίποντα των Αρσενόπουλου – Ρογκαβόπουλου, έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση (92-92). Η Ελλάδα είχε το προβάδισμα, έφτασε στο 97-101 με τον Σανδραμάνη (και στη συνέχεια χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ)  και στο 97-102 με ½ βολές από τον Σωτηρίου που ήταν και το τελικό σκορ.

*Η Ελλάδα αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Περικλή Μπαζίνα και τον τιμωρημένο από τη FIBA, εξαιτίας της αποβολής του στον αγώνα με τη Γαλλία, Ζώη Καράμπελα.

Διαιτητές: Βιβέρος, Μάγερς, Ζάστσουκ
Δεκάλεπτα: 23-23, 42-49, 63-64, 85-85 (κ.α.), 92-92 (α’ παρ.), 97-102.
Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου, Κολοβέρος, Χουγκάζ, Ρογκαβόπουλος, Χατζηδάκης, Αρσενόπουλος, Βουλγαρόπουλος, Αρνόκουρος. Σανδραμάνης