Copa America: Νίκη για το Περού, πήρε την ισοπαλία η Βενεζουέλα (video)

ΠΕΡΟΥ
 clock 07:01 | 21/06/2021

Σημαντική νίκη, που το βάζει στο κόλπο της πρόκρισης της επόμενης φάσης του Copa America, πήρε το Περού επικράτησε με 1-2 της Κολομβίας.

Με ένα πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής από τον Πένια, στο 17ο λεπτό, το Περού άνοιξε το σκορ, με την Κολομβία, να... ψάχνεται στο πρώτο μέρος.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου, ο Μπόρχα που κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε κιόλας για να κάνει το 1-1, αλλά στο 62', το αυτογκόλ του Μίνα, έκανε το 1-2 το οποίο δεν άλλαξε ως το τέλος.

Το Περού, πήρε τον πρώτο του βαθμό στο δεύτερο όμιλο, ενώ η Κολομβία, έχει τέσσερις βαθμούς...

Μετά την ήττα από την Κολομβία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, το Εκουαδόρ δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» , αφού η Βενεζουέλα, πάλεψε ως το τέλος και δικαιώθηκε, παίρνοντας την ισοπαλία.

Στο 39’, ο Πρεσιάντο, άνοιξε το σκορ για το Εκουαδόρ, αλλά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Καστίγιο έκανε το 1-1 για τη Βενεζουέλα.

Το προβάδισμα στους τυπικά γηπεδούχους, έδωσε ο Πλάτα στο 71’ κι εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πάρουν τη νίκη, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ερνάντεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Μετά την ισοπαλία με την Κολομβία, η Βενεζουέλα πήρε το δεύτερο βαθμό της στον όμιλο, ενώ το Εκουαδόρ, έμεινε στον ένα βαθμό.

Εuro 2020: Με φόρα στα νοκ άουτ η Ιταλία-Eλπίζει στην πρόκριση η Ελβετία(vid)

ΟΦΗ: Απόψε η προβολή ντοκιμαντέρ για την κατάκτηση του Κυπέλλου το 1987