Champions League: Η Λειψία στους «4», νίκησε 2-1 την Ατλέτικο - Το πανόραμα του final 8

clock 00:11 | 14/08/2020

Η Λειψία νίκησε 2-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης και προκρίθηκε στους "4" του Champions League. Ιστορική πρόκριση για την γερμανική ομάδα! Αντίπαλος των ταύρων η Παρί Σεν-Ζερμέν.

O κορωνοϊός άλλαξε άρδην το πλάνο της UEFA για τη διεξαγωγή του Champions League αλλά και του Europa League. Γι' αυτό το λόγο η προημιτελική φάση διεξάγεται σε ουδέτερες έδρες και με μονά παιχνίδια.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ

Με γκολ του Ισπανού, Ντάνι Όλμο, στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης, η Λειψία προηγήθηκε 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία ισοφάρισε στο 71' με γκολ-πέναλτι του Ζοάο Φέλιξ. Στο τέλος (88') οι Γερμανοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ και πήραν την ιστορική πρόκριση για τους "4" της διοργάνωσης, που συνεχίζεται στα γήπεδα της Πορτογαλίας. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πολωνός διαιτητής, Σιμόν Μαρτσίνιακ, (διαιτητής και στο Γουλβς - Ολυμπιακός) αρνήθηκε πέναλτι υπέρ της Ατλέτικο.