Champions League: Αποκαθήλωση της Λίβερπουλ από την Ατλέτικο (highlights)

clock 00:51 | 12/03/2020

Λίβερπουλ-Ατλέτικο 2-3 (0-1)

(43’ Βαϊνάλντουμ, 94’ Φιρμίνο – 97’, 105’ Γιορέντε, 102’ Μοράτα)

Τεράστια ανατροπή για την Ατλέτικο, που βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 94' αλλά με τρία γκολ στην ημίωρη παράταση πήρε τη νίκη(3-2) και την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Το γεγονός πως το ποδόσφαιρο δεν είναι δίκαιο άθλημα επιβεβαιώθηκε και στο «Άνφιλντ» στο παιχνίδι της Λίβερπουλ με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Κλοπ ήταν ανώτερη σε όλο το ματς, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση με αυτό το 2-2 με την Ατλέτικο του Σιμεόνε που είχε στήσει ένα πούλμαν μπροστά από την εστία του Όμπλακ.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 43’ με τον Βαϊνάλντουμ και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Όλο το ματς στη συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τη Λίβερπουλ. Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο, αλλά τόσο ο Όμπλακ όσο και το αμυντικό τοίχος που είχε στήσει ο Σιμεόνε δεν της επέτρεψαν να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα την έστελνε στην επόμενη φάση.

Το ματς πήγε στην παράταση και με το ξεκίνημα της ο Φιρμίνο στο 94’ σημείωσε το πρώτο του φετινό γκολ στο «Άνφιλντ» και έβαλε την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης. Η Ατλέτικο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και αποφάσισε να βγει από την άμυνα της. Στο 97’ Γιορέντε μείωσε σε 2-1 και η πρόκριση πέρασε στα χέρια των Ισπανών. Ο ίδιος παίκτης στο 105’ έκανε το 2-2 και κλείδωσε την πρόκριση, αλλά η Ατλέτικο έφυγε και με τη νίκη, αφού στο 120’ ο Μοράτα διαμόρφωσε το τελικό 2-3.