Βαθμολογική ανάσα ο ΟΦΗ, 79-70 τη Λιβαδειά

clock 19:12 | 06/12/2014

O ΟΦΗ επικράτησε με 79-70 της Λιβαδειάς και πήρε βαθμολογική ανάσα, μετά από 5 σερί ήττες. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν από την αρχή προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 25-19 υπέρ τους, ενώ παίζοντας καλή άμυνα η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 41-31. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιβαδειά με ένα σερί 2-13 προηγήθηκε με 43-44 στο 25΄. O OΦΗ κατάφερε να αντιδράσει στην συνέχεια και με πρωταγωνιστή τον Κιστούλη και ένα σερί 10-3, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (58-50) αλλά η Λιβαδειά μείωσε εκ νέου σε 60-57. Ο ΟΦΗ με καλάθι του Σταμπουλή έφτασε στο σκορ με 69-63, δύο λεπτά πριν το φινάλε όμως το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Βουκαντίνοφ έβαλε ξανά την Λιβαδειά  στο παιχνίδι που μείωσε  σε 69-66, 85 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με 2/2 βολές από τον Κιστούλη. Στη συνέχεια του παιχνιδιού η Λιβαδειά μείωσε ξανά σε 72-68 και ο Ραζής με 2/2 βολές έκανε το 74-68, όμως ο Γκαγκαλούδης αστόχησε σε τρίποντα και έτσι ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-31, 58-50, 79-70

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος - Τσαρουχά - Καραβίτης

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 3 (1), Σταμπουλής 10, Ραζής 9 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 13 (3/4 τριπ.), Λιανός 4 (0/5 τριπ.), Κιτσούλης 21 (3/3 τριπ., 8 ριμπ.), Χάλαρης 19 (9/10 διπ.), Σκλήβας

ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Γκαγκαλούδης 14 (0/9 τριπ.), Βουκαντίνοβ 13 (2/9 τριπ.), Ιωακειμίδης, Τερματζίδης, Χοτζολάρι, Ράλλης, Μαράντος 7, Σάκοτα 6, Σταύρου 4, Γιανναλέτσος 12, Δημητριάδης 14 (4/9 τριπ.)