Basket League: Ο Ηρακλής νίκησε την ΑΕΚ - εκτός κινδύνου ο τραυματίας Ανγκόλα (vid)

ΑΕΚ ΗΡΑΚΛΗΣ
 clock 20:48 | 11/12/2021

Ο Ηρακλής επικράτησε με 86-74 της ΑΕΚ στο Ιβανώφειο και πέτυχε τη δεύτερη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League .

Εξαιρετικά αμφίρροπο ΄ήταν το πρώτο ημίχρονο, με το προβάδισμα στο σκορ να εναλλάσσει χέρια συνεχώς. Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, το γήπεδο «πάγωσε», όταν ο Μπράιαν Ανγκόλα της ΑΕΚ τραυματίστηκε σοβαρά στο λαιμό με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το γήπεδο. Μάλιστα, ο Κολομβιανός στην ανάπαυλα του αγώνα μεταφέρθηκε σε κοντινό νοσοκομείο, όπου μετά από τον απαραίτητο αιματολογικό και καρδιολογικό έλεγχο στον οποίο υποβλήθηκε, οι εξετάσεις ήταν «καθαρές».

Ο τραυματισμός του Ανγκόλα επηρέασε τους φιλοξενούμενους, γεγονός που φάνηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός και πήραν προβάδισμα ακόμα και δέκα πόντων (69-59) στο 19’.

Στην τέταρτη περίοδο, οι κυανόλευκοι επέβαλαν ολοκληρωτικά τον ρυθμό τους, διατηρώντας σταθερό το προβάδισμα που είχαν ανακτήσει και με μπροστάρη τον Σκορδίλη τερμάτισαν το σερί των τριών αρνητικών αποτελεσμάτων που μετρούσαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 42-45, 59-52, 86-74.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγραβάνης 8, Κουζέλογλου 15, Ντάγκλας 11 (1), Σταμάτης, Σκορδίλης 21, Γούλριτζ 17 (2), Τέιλορ 6 (2), Παπαδάκης 2, Γκάρετ 6.

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 10 (2), Ανγκόλα 6, Παππάς 16 (4), Γκρίφιν 17 (2), Χάμερ 18, Κολόμ 3, Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 2, Μαυροειδής 2, Βάλετ.