Basket League: Ντέρμπι στο Περιστέρι, 1-1 ο Προμηθέας

clock 22:54 | 14/05/2021

Ντέρμπι με τα όλα του αποδείχτηκε για τουλάχιστον 36 λεπτά το ματς στο Περιστέρι, με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη στο φινάλε με 90-79. Οι Πατρινοί ισοφάρισαν έτσι σε 1-1 τη σειρά και όλα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο ματς την προσεχή Δευτέρα.

Σ’ ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Basket League, Περιστέρι και Προμηθέας μέχρι το 36′ ήταν μαζί στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 47-47, ενώ και η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες με το ίδιο σκορ 67-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στο τελευταίο τρίλεπτο, διάστημα στο οποίο σημείωσε 9 πόντους ενώ άφησε στον αντίποδα το Περιστέρι χωρίς πόντο!

Ο Πέτεγουεϊ με 20 πόντους για το Περιστέρι και ο Λούντζης με 21 πόντους για τον Προμηθέα ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα, με τον τελευταίο να είναι εξαιρετικός ειδικότερα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Τα πάντα θα κριθούν πλέον την προσεχή Δευτέρα στο τρίτο παιχνίδι της σειράς στην Πάτρα για το ποια ομάδα θα καταφέρει να περάσει στα ημιτελικά όπου θα βρει το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47 (ημίχρονο) 67-67 79-90

Περιστέρι (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 20 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 14 (7/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΛίν 4 (1/6 σουτ), Τζόουνς 8 (2/4 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουτιέρεζ 15 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σκορδίλης 2, Φορντ, Σαλούστρος 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας, Κρόκετ, Μάντζαρης 5 (1)

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 17 (7/14 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Λούντζης 21 (7/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημήτρης Αγραβάνης 14 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τζέριαν Γκραντ 19 (4/4 δίποντα, 11/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Αγκμπελέσε 2, Κλαβέλ 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Φορντ 4, Χριστοδούλου

Ευρωπαϊκό ΑμΕΑ Φουνσάλ: Στην Πορτογαλία η Σύλια Χιώτη

Βόλει: Τέλος από ΟΦΗ ο Φλαούνας