Ατρόμητος - ΟΦΗ 2-3: Αγκάλιασε την πρώτη θέση στα πλέι άουτ

οφη
 clock 21:10 | 29/04/2023

Ο ΟΦΗ νίκησε στο Περιστέρι τον Ατρόμητο με 3-2 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα πλέι άουτ της Super League.

Στο 8' ο Ντιουσέ άνοιξε το σκορ στο Περιστέρι για τον ΟΦΗ.  Ισοφάρισε στο 16' με πέναλτι ο Ρομπάιγ. Η κρητική ομάδα προηγήθηκε και πάλι με σουτ του Μεγιάδο στο 26'.

Το 2-2 έγινε στο 36'. Ο Κεσχρίντα έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βούρος στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

οφη ατρομητος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πιο προσεκτικές και με τις φάσεις για γκολ να είναι λιγοστές. Όλα αυτά μέχρι το 62′. Ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Κλωναρίδη να βρίσκεται απέναντι από τον Μανδά, με τον δεύτερο να κάνει μια μεγάλη επέμβαση και να αρνείται το γκολ στον επιθετικό των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Στο 65′ μετά από όμορφη κυκλοφορία, η μπάλα έφτασε στον Λάρσον, που έκανε τη σέντρα, με τον Ντίκο να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι έμοιαζαν «βραχυκυκλωμένοι» και έτσι ο ΟΦΗ, κράτησε εύκολα τη νίκη που τον έφερε στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας των play-out.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλεθ (83΄Οικονομίδης), Καμαρά (90΄Κιάρτανσον), Έρλινγκμαρκ (72΄Φριντζόνσον), Ρομπάιγ (90΄Τζοβάρας), Κλωναρίδης, Κωτσόπουλος (72΄Τζαβίδας)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Βούρος, Μεγιάδο, Ντιουσέ (83΄Περέα), Τοράρινσον, Λάρσον (90΄Μαρινάκης), Ντίκο (76΄Μοσκέρα), Μπάκιτς (76΄Νέιρα), Φελίπε (89΄Γκρόνινγκ)

Διαιτητής: Τζοβάρας Βοηθοί: Καλαμπόκης, Κόλλιας 4ος: Βεργέτης VAR: Ζαμπάλας