Άθλος Βαζαίου-πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ. πεταλούδα

clock 20:22 | 08/12/2019

Εξωπραγματικό κατόρθωμα για τον Ανδρέα Βαζαίο, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας της Γλασκώβης, μόλις μισή ώρα αφότου κολύμπησε (και πήρε το χάλκινο) στα 100μ. μικτή ατομική! Ακαταπόνητος, ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου διέλυσε τα χρονόμετρα και τον συναγωνισμό, τερματίζοντας σε 1:50.23, που φυσικά αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ, για να ανέβει για δεύτερη φορά στη διοργάνωση -μετά τα 200μ. μικτή ατομική- στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Χάλκινη η Ντουντουνάκη

Τεράστια επιτυχία για την Άννα Ντουντουνάκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας της Γλασκώβης. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό των 100μ. πεταλούδα με 56.44 και έγινε η πρώτη Ελληνίδα που κατακτά μετάλλιο στην ιστορία του θεσμού και συνολικά η δεύτερη που ανεβαίνει στο βάθρο μεγάλης διοργάνωσης, μετά τη Νέρι Νιαγκουάρα. Η Ντουντουνάκη, η οποία συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ (57.18) που είχε πετύχει στον χθεσινό ημιτελικό, έκανε τρομερή κούρσα και γύρισε πρώτη στο πρώτο 50άρι, σε 26.11.

Χάλκινος ο Βαζαίος

Δεύτερο μετάλλιο μέσα σε πέντε λεπτά πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που ολοκληρώνεται απόψε (8/12) στη Γλασκώβη. Μετά την τρίτη θέση της Άννας Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα, ακολούθησε ο Ανδρέας Βαζαίος, ο οποίος εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. μικτή ατομική, που είναι το δεύτερο προσωπικό του στη διοργάνωση, μετά το χρυσό στα 200μ. μικτή. Ο 25χρονος πρωταθλητής μας τερμάτισε σε 51.62, βελτιώνοντας περαιτέρω το πανελλήνιο ρεκόρ (51.75) που είχε πετύχει στον χθεσινό ημιτελικό, και τερμάτισε πίσω από τους δύο Ρώσους: τον Κλιμέντ Κολεσνίκοφ (51.15) και τον Σεργκέι Φεσίκοφ (51.59), από τον οποίο έχασε κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά. Οι υπόλοιποι φιναλίστ έκαναν χρόνους πάνω από 52΄΄ και δεν απείλησαν ουσιαστικά την πρώτη τριάδα.