Αθλητική Λέσχη Μεσσαρά: Κυπελλούχος ο Χατζηγεωργίου

clock 21:16 | 24/12/2019

Άγιος Βασίλης ντύθηκαν οι ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς και έφεραν τα καλύτερα δώρα στη Μεσσαρά.
Κυπελλούχος Ελλάδας στην κατηγορία εφήβων (-17 ετών) ανακηρύχτηκε ό Νίκος Χατζηγεωργίου στους αγώνες πού έγιναν στο ΟΑΚΑ  με τον Γιάννη Γρηγοριάδη να χάνει στο πόντο (15-14) την είσοδο στο τελικό και κατέκτησε τη τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο.
Αλλάζοντας μεταξύ τούς τις θέσεις πού είχαν πάρει στο κύπελλο στα Ιωάννινα (πρώτος ο Γρηγοριάδης τρίτος ο Χατζηγεωργίου) καταλαβαίνει κάποιος ότι οι 2 μεσσαρίτες ξιφομάχοι είναι στην ελίτ της κατηγορίας τους  και ο Αντρέας Μπουχαλάκης όμως έκανε καλά παιχνίδια και έχασε την 16αδα στο πόντο (13-12). τελική θέση η 27η ανάμεσα σε 63 αθλητές.

Στα κορίτσια στην ίδια κατηγορία ανάμεσα σε 61 αθλήτριες η Ελένη Μελαμπιανάκη κατέλαβε την 24η θέση και η Σφακιανάκη Εβελίνα στην πρώτη της χρονιά στη κατηγορία την 36η.
Ο ΑΟΞ ΑΙΓΆΛΕΩ διοργάνωσε αγώνες στη μνήμη τού Γιώργου Παυλίδη τού άδικα και νωρίς χαμένου ξιφομάχου στη κατηγορία Ανδρών-Γυναικών με τούς εφήβους μεσσαρίτες ξιφομάχους να παίρνουν πολλές και χρήσιμες εμπειρίες εν όψει τού πανελληνίου πρωταθλήματος κατηγορίας τους σε ένα μήνα.
Σε 52 αθλητές ο Μανώλης Αυγουστάκης κατέλαβε την 19η θέση και ο Γιάννης Κάζηλας  την 33η.
Στις Γυναίκες η Δήμητρα Σφακιανάκη δεν κατάφερε να περάσει στις 16 και κατέλαβε την 18η θέση..
Το Δ.Σ. οι προπονητές και οι αθλητές της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς αφού ευχαριστούν την κοινοπραξία ANEK-BLUE STAR FERRIES για την μεταφορά και πάλι των αποστολών μας εύχονται σε όλο το κόσμο