Astana Open: Μεγάλη εμφάνιση και ημιτελικός για Τσιτσιπά

Τσιτσιπας
 clock 14:25 | 07/10/2022

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ (7-6, 6-3) του Χούμπερτ Χουρκάτς εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στα ημιτελικά του διεθνούς τουρνουά τένις που διεξάγεται στην Αστάνα, σημειώνοντας την 52η νίκη του στη σεζόν.

Αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή στα ημιτελικά θα είναι ο Ρώσος Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο9), ο οποίος νίκησε εύκολα τον Γάλλο, Αντριάν Μαναρινό (Νο 51) με 6-1, 6-2.

Το πρώτο σετ είχε χιτσκοκικό φινάλε... Οι δύο τενίστες έφτασαν στο 6-6 και στο tie break ο Χουρκάτς προηγήθηκε 6-3 και έφθασε «μία ανάσα» από την κατάκτηση του σετ. Όμως ο Τσιτσιπάς με αντεπίθεση διαρκείας και εκπληκτικό τένις, ισοφάρισε αρχικά σε 6-6 και το πήρε με 10-8 μετά από μία ώρα και επτά λεπτά!

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε στο όγδοο γκέιμ να «σπάσει» το σερβίς του Χουρκάτς, αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα. Στην συνέχεια, ο 24χρονος Έλληνας πρωταθλητής, πήρε «καθαρό» το ένατο γκέιμ και μετά από 36 λεπτά αγώνα, έφθασε στη νίκη, με 6-3.

Βαθμολογία UEFA: Έμεινε στην 20η θέση η Ελλάδα

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 68-71 : Μόνο η άμυνα δεν φτάνει…