Αθλητικά

Άρχισε η προετοιμασία του Ηρακλείου για την διεκδίκηση του τελικού Europa Conference League

epsi.jpg

Παρουσία του εκτελεστικού γραμματέα της ΕΠΟ  Αλέξη Δέδε και στελεχών της Ομοσπονδίας πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Παγκρήτιο Στάδιο η 1η επίσημη συνάντηση της oμάδας Εργασίας για την προετοιμασία του φακέλου υποψηφιότητας του Ηρακλείου για την διοργάνωση UEFA Europa Conference League Finals 2022 ή 2023.

Το παρών στη συνάντηση έδωσαν εκπρόσωποι του Υφυπουργείου Αθλητισμού, ΕΠΣΗ ,στελέχη του Παγκρητίου Σταδίου, ο Αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου Νίκος Συριγωνάκης, εκπρόσωποι από την Ένωση Ξενοδόχων, τον Αερολιμένα Ηρακλείου, το Αστικό ΚΤΕΛ κ.α.

Συζητήθηκαν θέματα που έχουν να κάνουν με το φάκελο υποψηφιότητας και τα απαιτούμενα της UEFA από κάθε φορέα. Καταρτίστηκε το χρονοδιάγραμμα και οι επόμενες κινήσεις με καθοριστική ημερομηνία την 20η Φεβρουαρίου, όπου θα πρέπει ο φάκελος να υποβληθεί στην UEFA.

Ο Υφυπουργός Αθλητισμού  Λευτέρης Αυγενάκης μέσω μηνύματός του, εξέφρασε την αμέριστη στήριξη του Υφυπουργείου και της Πολιτείας στην προετοιμασία του φακέλου υποψηφιότητας.

 

Αθλητικά

Super League: Συνέχεια σήμερα στην 3η αγωνιστική

superleague.jpg

Η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League συνεχίζεται με 3 αναμετρήσεις την Κυριακή (27/9). Ο Άρης, με τον Άκη Μάντζιο πλέον στον πάγκο του, φιλοξενεί στη Θεσσαλονίκη τον –πρωτοεμφανιζόμενο στην εφετινή σεζόν– ΠΑΣ Γιάννινα, ΟΦΗ και Ατρόμητος κοντράρονται στο Ηράκλειο, ενώ η ΑΕΚ περιμένει τη Λαμία στο ΟΑΚΑ, με το βλέμμα στραμμένο και στην αναμέτρηση με τη Βόλφσμπουργκ.

Το βράδυ της Δευτέρας (8/9), η Λάρισα επιστρέφει στο Αλκαζάρ και θέλει να συνδυάσει το γεγονός με θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά η 3η αγωνιστική:
Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2020
Βόλος-ΠΑΟΚ 0-0
Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 2-0

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020
16:00 Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα Novasports 1 HD
18:00 ΟΦΗ-Ατρόμητος Novasports 2 HD
20:30 ΑΕΚ-Λαμία Novasports 1 HD

Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2020
19:30 ΑΕΛ-Παναθηναϊκός Novasports 1 HD
*Το Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης θα οριστεί σε νέα ημερομηνία.

Βαθμολογία
1. Άρης 6
2. Ολυμπιακός 6*
3. ΠΑΟΚ 5
3. ΟΦΗ 4
4. Βόλος 4
6. ΑΕΚ 3*
7. Αστέρας Τρίπολης 3
8. Παναιτωλικός 1
9. Ατρόμητος 1
10. Παναθηναϊκός 0*
11. ΑΕΛ 0*
12. Λαμία 0
13. ΠΑΣ Γιάννινα 0**
14. Απόλλων Σμύρνης 0**

Το πρόγραμμα της επόμενης 4ης αγωνιστικής:
ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός
Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ
Ατρόμητος – ΑΕΚ
Παναθηναϊκός – Άρης
Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης
ΠΑΟΚ – ΟΦΗ
Λαμία – Βόλος