Αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι ο Τσιτσιπάς

clock 12:35 | 24/01/2019

Ο Ραφαέλ Ναδάλ παρουσιπάστηκε  ανώτερος του Στέφανου Τσιτσιπά και πήρε τη νίκη 3-0 σετ στον ημιτελικό, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Αυστραλιανού OPEN, με στόχο το 18ο μέιτζορ τίτλο. Ο Ισπανός τενίστας βρέθηκε σε απίθανη βραδιά και φτάνει στον πέμπτο του τελικό στη Μελβούρνη και μάλιστα χωρίς να χάσει σετ στο δρόμο! Ο Έλληνας τενίστας φάνηκε "τρακαρισμένος" στο μεγαλύτερο ραντεβού της καριέρας του, ωστόσο το μέλλον του ανήκει!
Το ταξίδι της Μελβούρνης ολοκληρώθηκε για τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα όλων των εποχών, όμως μια μεγάλη καριέρα μόλις ξεκίνησε. Και είναι σχεδόν δεδομένο ότι κρύβει πολλούς τελικούς και επιτυχίες

Ο Ραφαέλ Ναδάλ μπήκε πολύ αποφασισμένος για να επιβάλλει το ρυθμό του στο ματς και έκανε το πρώτο μπρέικ στο τρίτο γκέιμ στηριζόμενος στα λάθη του Έλληνα από το σερβίς του. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ναδάλ είχε επιτυχία 100% (!) σε πόντους από το πρώτο σερβίς, την ώρα που ο Τσιτσιπάς είχε ευστοχία στο 65% και επιτυχία 73% στον ίδιο τομέα. Με επτά γουίνερς περισσότερους και δύο αβίαστα λάθη λιγότερα ο Ναδάλ έκανε μπρέικ και στο έκτο γκείμ και ο αγχωμένος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να ξαναμπει στα ζητούμενα του σετ. Ο Ναδάλ βγάζοντας απίθανες άμυνες, επικράτησε 6-2 στο πρώτο και αναγνωριστικό κομμάτι του ματς!

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς παρουσιάστηκε βελτιωμένος και "ψαλίδισε" εν μέρει τα στατιστικά του Ναδάλ, έχοντας τέσσερις άσσους, έναντι μόλις ενός του Ισπανού. Τα λάθη παρέμειναν όμως, παρά το γεγονός πως ο Τσιτσιπάς είχε περισσότερους γουίνερς (13 έναντι 10 του Ναδάλ). Ο Τσιτσιπάς δεν έφτασε ποτέ απέναντι σε μπρέικ παρά το καλύτερο πρόσωπο του, την ώρα που ο 32χρονος Ισπανός είχε πέντε ευκαιρίες! Αρκέστηκε να μετουσιώσει μία σε μπρέηκ και να φτάσει έτσι, σχετικά εύκολα στο 6-4!

Σαν τυφώνας πέρασε ο Ναδάλ από το τρίτο σετ, μην αφήνοντας περιθώρια στον Έλληνα να αντιδράσει! Ο Ναδάλ ξεκίνησε με μπρέηκ στο σερβίς του Τσιτσιπά και όταν ανέλαβε εκείνος να σερβίρει έβγαλε δύο σερβίς πάνω από 190 χλμ./ ώρα για το 2-0! Ο Έλληνας τενίστας είχε χάσει τον πνευματικό και αγωνιστικό έλεγχο και με αβίαστα λάθη έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο του να προηγηθεί 3-0 στα γκέημ! Το κοινό που παραδοσιακά είναι στο πλευρό των αθλητών που ακολουθούν στο σκορ, προσπάθησε να ανεβάσει τον Τσιτσιπά, αλλά ο Ναδάλ δεν πάτησε ποτέ φρένο και με οκτώ συνεχόμενους πόντους έφτασε γρήγορα στο 5-0 στα γκέημ. Το πρώτο σερβίς του Τσιτσιπά εξουδετερώθηκε, μένοντας σε ποσοστά ευστοχίας και επιτυχίας κάτω από το 50%! Ο Τσιτσιπάς είχε την πρώτη του ευκαιρία για μπρέηκ στο έκτο γκέημ του τρίτου σετ, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε και ο Ναδάλ ανέτρεψε την κατάσταση για να πάρει και το τρίτο κομμάτι του ματς με 6-0!

Στον τελικό ο Ναδάλ περιμένει τον Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος αντιμετωπίζει τον Γάλλο Λούκας Πουίγ στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό.