Ανεβαίνει ως δεύτερος στην Α1 πόλο ο ΟΦΗ

clock 18:57 | 16/07/2017

Πρωταθλητής στην Α2 πόλο Ανδρών αναδείχθηκε ο Απόλλων Σμύρνης, που γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την άνοδό του για πρώτη φορά στην Α1! Η Ελαφρά Ταξιαρχία στον τελικό που έγινε στο κολυμβητήριο του Αλίμου, επιβλήθηκε του ΟΦΗ, που επίσης κέρδισε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία του με 11-5.
Οι παίκτες της Αθηναϊκής ομάδας  εκμεταλλεύτηκαν την πολύ καλή τους αρχή στον αγώνα, αφού με τρία συνεχόμενα γκολ στην κόντρα έφτασαν σε σκορ 3-0, το οποίο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, είχαν διευρύνει στο 4-0.
Στη δεύτερη περίοδο κυριάρχησαν οι καλές άμυνες και οι αποκρούσεις των τερματοφυλάκων. Ο Παπανικολάου μείωσε σε 4-1 στον παραπάνω, όμως ο Μητρόπουλος ξαναέδωσε διαφορά 4 γκολ (5-1), με την οποία έκλεισε το ημίχρονο.
Στην τρίτη περίοδο δύο συνεχόμενα γκολ του ΟΦΗ σε παίκτη παραπάνω έφεραν τη διαφορά στα 2 γκολ, ενώ οι Κρητικοί θα μπορούσαν να έχουν μειώσει και στο ένα. Όμως, ακόμη ένα γκολ της Ελαφράς Ταξιαρχίας στην κόντρα με τον Δερμιτζάκη έφερε την διαφορά στα τρία γκολ (6-3) στη λήξη του οκταλέπτου.
Στην τελευταία περίοδο, δύο γρήγορα γκολ από Γ. Παπαδόπουλο με πέναλτι και Λάζαρη στην κόντρα έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στα 5 γκολ.
Το παιχνίδι άνοιξε και οι δύο ομάδες πέτυχαν κάποια γκολ με το σκορ να κλείνει στο 11-5.
Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 11-5 (4-0, 1-1, 1-2, 5-2)
Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Ρέππας, Μαυρωτάς Λ. 2, Μητρόπουλος 2, Ματαράγκας, Γερακούδης, Τσίκλος, Παπαδόπουλος Γ. 1, Λάζαρης 3, Δερμιτζάκης Χ. 2, Αφρουδάκης Ζ. 1, Ψαρρέας, Χατζηστεφάνου, Μιχαλόπουλος, Γκίρης, Γκαράνης
ΟΦΗ (Μάκης Βολτυράκης): Τσαβολάκης, Παπανικολάου 1, Κόκκινος, Ιερωνυμάκης 1, Βασιλάκης, Γεωργόπουλος 1, Σπυριδάκης, Κιαμούρης, Λεονταράκης, Κλήμος 1, Γιγουρτάκης 1, Καβουσάνος, Βαλσάμος, Κλάδος.