Άνετη νίκη του ΟΦΗ στο τοπικό ντέρμπι και παραμονή στην κορυφή της Γ' Εθνικής μπάσκετ

clock 20:16 | 18/11/2018

Το 5 στα 5 έκανε εύκολα ο ΟΦΗ, κερδίζοντας το Δειλινό με 80-62 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Γ΄Εθνικής.Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη παρέμεινε έτσι στην κορυφή του Ομίλου της ενώ αντίθετα το Δειλινό εξακολουθεί να αναζητά την πρώτη του νίκη.
Σε ένα ματς που το κρητικό κοινό αγκάλιασε, (περίπου 800 θεατές στα Δύο Αοράκια) οι γηπεδούχοι έβαλαν από την αρχή τις βάσεις για τη νίκη, με την διαφορά να φτάνει τους 13 πόντους (22-9), λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Το Δειλινό με ένα καλό σερί μείωσε στους 3π. (29-26) αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Ο ΟΦΗ έκλεισε με 45-33 το πρώτο ημίχρονο και στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα, διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμά του, με τη μεγαλύτερη διαφορά να είναι 26π. (80-54), τρία λεπτά πριν το φινάλε.
10λεπτα: 24-18, 45-33, 64-44, 80-62
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 8(1), Κριθινάκης 3(1), Αντωνόπουλος 2, Τσεκιρτζόγλου 12(3), Τσιλόγλου, Καρλάφτης 5(1), Αγαπιάδης 5(1), Πετράκης 11, Μπουμπάρης 17, Καμπάκας, Καραλής 4, Πάλλης 13
ΔΕΙΛΙΝΟ (Γωνιωτάκης): Γουμενάκης 10(2), Μπορμπίδης 9(1), Αντωνογιαννάκης 2, Γαϊτανάκης, Στέβοβιτς, Λεφής 5(1), Γρύλλης 10(2), Εκίζογλου 3(1), Κυρίτση 4, Γκουτσίδης, Σπηλιόπουλος 4, Χασάπης 15(3)