Αγιαξ-ΟΦΗ 6-2: Άντεξε μέχρι το 60' η Κρητική ομάδα

clock 17:20 | 22/07/2019

Ο ΟΦΗ ήταν ανταγωνιστικός για 60 λεπτά κόντρα στον Άγιαξ, τον οποίο ισοφάρισε δύο φορές για να χάσει τελικά με 6-2 στο φιλικό που έγινε στο Επε.
Οι Ολλανδοί που αγωνιστηκαν με 3-4 βασικους πήραν το προβάδισμα μόλις στο 5’, με τον Κλας-Γιαν Χούντελαρ να ανοίγει το σκορ. Πολύ γρήγορα όμως (7’) οι Κρητικοί «απάντησαν», με τον Σεμέντο να πλασάρει εύστοχα μετά την πάσα του Ναμπί και να φέρνει το παιχνίδι στα «ίσια».
Στο 19’ ο Πορτογάλος εξτρέμ έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ανατροπή, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κοτάρσκι. Πιο εύστοχος ήταν ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Βιτ, που σκόραρε για το 2-1 του Αίαντα.
Στο 33’ ο Μπράουν αποχώρησε με ενοχλήσεις, αφήνοντας τη θέση του στον Μαρινάκη, ενώ παρά τις προσπάθειες των Σάσι (31’, 42’) και Ναμπί (36’), το ημίχρονο βρήκε τον ΟΦΗ πίσω στο σκορ.
Στο 57’ πάντως οι Ομιλίτες, που ξεκίνησαν στο β’ μέρος χωρίς αλλαγές, πανηγύρισαν το γκολ του Τσιλιανίδη για την ισοφάριση. Ωστόσο αυτή τη φορά ήταν εκείνοι που δεν το χάρηκαν για πολύ, αφού στο επόμενο λεπτό (58’) ο Πιέρ νίκησε τον Σωτηρίου από κοντά για το 3-2.
Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Χούντελαρ (62’) και ο Ντε Βιτ (68’) ανέβασαν γρήγορα τον δείκτη του σκορ στο 5-2, εκμεταλλευόμενοι τις αλλαγές σε πρόσωπα που επιχειρήθηκαν για το «φρεσκάρισμα» της ομάδας στο φιλικό.
Αυτές πάντως δεν ήταν ούτε πολλές αριθμητικά, δεδομένης της φύσης του αγώνα, ούτε μαζικές, με τον Σίμο να θέλει προφανώς να βγάλει πιο δομημένα συμπεράσματα για πειράματα που κάνει συχνά, όπως για παράδειγμα την ανταπόκριση του Ανέστη Νάστου ως κεντρικού αμυντικού.
Το τελικό 6-2 διαμόρφωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Σένε στο 80’, ενώ ο Σουρνάκης είχε τη δική του «στιγμή» στο 90', όταν έστειλε με σουτ από την περιοχή τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι κι έχασε την ευκαιρία να μειώσει.
Στο πρόγραμμα του ΟΦΗ έχουν μείνει δυο φιλικά επί ολλανδικού εδάφους, αυτά με την Έμμεν (25/07) και τη Βίλεμ (27/07), ενώ η αποστολή επιστρέφει στην Ελλάδα στις 31 Ιουλίου.

ΑΓΙΑΞ: Κοτάρσκι, Τίμπερ, Μαγκαλάν, Μπότμαν, Πιέρ, Σον, Λαμπαγιάντ, Εκκλενκάμπ, Χούντελαρ, Ντε Βιτ, Λανγκ
ΟΦΗ: Σωτηρίου (74’ Δερμιτζάκης), Μπράουν (33’ Μαρινάκης), Νάστος, Γιαννούλης (79’ Σουρνάκης), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (79’ Περδίκης), Ναμπί (59’ Φερέιρα), Τσιλιανίδης (59’ Νέιρα), Σεμέντο, Σάσι (59’ Μάνος)