ΑΕΚ-ΟΦΗ 3-0: Λύγισε μέσα στο πρώτο 30λεπτο!!!

clock 21:32 | 23/02/2020

Η ΑΕΚ κατά διαστήματα έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, έβγαλε πάνω από 15 τελικές και «καθάρισε» με 3-0 τον ΟΦΗ, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον, με μοναδική παραφωνία την απουσία του κόσμου, λόγω τιμωρίας του ΟΑΚΑ.

Δύο γκολ από τον κορυφαίο Βέρντε, ένα από τον Μάνταλο που θα μπορούσε να πετύχει και άλλα... τεμάχια, με την ΑΕΚ να φτάνει πλέον στους 50 βαθμούς. Ονειρώδες το πρώτο ημίωρο για την ομάδα του Καρέρα που βρέθηκε με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών να προηγείται με 3-0.

Ο Μάσιμο Καρέρα παράταξε την ομάδα του με 4-2-3-1, με τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια, τους Χουλτ και Μπακάκη στα άκρα, ενώ τελικά ο Λόπες ξεκίνησε δίπλα στον Οικονόμου στο κέντρο της άμυνας. Ο Σιμάνσκι με τον Κρίστιτσιτς επιλέχθηκαν ως δύο κεντρικοί χαφ, με τον Μάνταλο μπροστά τους και τους Βέρντε και Λιβάγια να πλαισιώνουν τον Ολιβέιρα.

Από την άλλη ο Γιώργος Σίμος επέλεξε τον Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια, τους Κοροβέση και Μπράουν στα άκρα, ενώ ο Κουτρουμπής και Γιαννούλης βρίσκονταν στο μέσον την αμυντικής τετράδας. Οι Βίκτορ και Μεγιάδο πήραν θέση στα χαφ, ο Βαζ ήταν μπροστά τους και οι Σεμέδο και Τσιλιανίδης βρίσκονταν στα φτερά, ενώ κορυφή ξεκίνησε ο Φιγκεϊρέδο.

Το ματς

Το πρώτο 45λεπτο ήταν εκπληκτικό για την ΑΕΚ και το πιο αποτελεσματικό των ημερών του Ιταλού τεχνικού, με την «Ένωση» να σημειώνει τρία γκολ στο πρώτο ημίωρο, με τους Βέρντε και Μάνταλο να αποτελούν κινητήριους μοχλούς της ομάδας τους.

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα μπήκε με τρομερή ενέργεια στην αναμέτρηση και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό έφτασε σε δύο κλάσικές ευκαιρίες. Μόλις στα 15” ο Μάνταλος που πάτησε περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Σωτηρίου να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο αρχηγός της «Ένωσης» βρήκε τον Ολιβέιρα στην περιοχή, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των Κρητικών έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Πορτογάλου επιθετικού.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι δεν αστειεύονται και στην επόμενη επίσκεψη τους στα καρέ των Κρητικών εξασφάλισαν το προβάδισμα. Ο Λιβάγια από αριστερά βρήκε τον Μάνταλο μόνο στην περιοχή και εκείνος με διαγώνια κεφαλιά νίκησε τον Σωτηρίου και στην τρίτη τελική της «Ένωσης» έγραψε το 1-0. Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας του Καρέρα συνεχίστηκε και στο 8ο λεπτό ο Βέρντε έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Ο Ολιβέιρα άφησε στον Ιταλό, εκείνος κράτησε σωστά την μπάλα έχοντας τρεις παίκτες μπροστά του, πάτησε περιοχή και ολοκλήρωσε ιδανικά την ατομική του ενέργεια, νικώντας μέσα από την περιοχή τον Σωτηρίου με διαγώνιο πλασέ για το 2-0.

Ιδανικό ξεκίνημα για την «Ένωση» που σε ένα οκτάλεπτο είχε τέσσερις τελικές στην εστία και δύο γκολ!

Ο ορεξάτος, Πέτρος Μάνταλος ήταν αυτός που έδινε το τέμπο στο παιχνίδι και στο 21’ δημιούργησε τις προϋποθέσεις για μια νέα ευκαιρία της ομάδας του, όταν με μια φοβερή κάθετη βρήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ τον Βέρντε, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να νικήσει εξ επαφής τον Σωτηρίου που βγήκε γρήγορα και με τα πόδια καθάρισε τη φάση.

Το πρώτο ημίωρο ολοκληρώθηκε και με τρίτο γκολ για την «Ένωση», αφού ο Βέρντε έκλεψε στη μεσαία γραμμή έβγαλε στον χώρο στο Ολιβέιρα, με τον Πορτογάλο να σκάβει την μπάλα πάνω από τον Σωτηρίου και τον Ιταλό που είχε ακολουθήσει τη φάση τρέχοντας το μισό γήπεδο, να πετυχαίνει το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Βέβαια το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ λανθασμένα, αλλά διορθώθηκε με την παρέμβαση του VAR και μέτρησε κανονικά.

Η επιθετική κυριαρχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με την ΑΕΚ να χάνει τρεις μεγάλες ευκαιρίες σε ένα τετράλεπτο. Στο 52’ ο Ολιβέιρα βγήκε τετ α τετ με τον Σωτηρίου αλλά αστόχησε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ εξ επαφής έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μάνταλου από την μικρή περιοχή. Ο αρχηγός της «Ένωσης» έχασε σπουδαία ευκαιρία να πετύχει το τέταρτο γκολ της ομάδας του, αφού στο 57’ προ κενής εστίας αστόχησε μετά από μπαλιά πάρε-βάλε του Βέρντε.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Καρέρα, έριξε τον ρυθμό της, χαμήλωσε ταχύτητα και έκανε συντήρηση δυνάμεων, έχοντας πάντως καταφέρει να παίξει ωραίο ποδόσφαιρο για 60 λεπτά στην καλύτερη εμφάνιση με τον καρέρα στο τιμόνι.

Η ΑΕΚ τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, αφού ο Λιβάγια πήρε δεύτερη κίτρινη στο 90' για διαμαρτυρία, μετά από σχετική οδηγία από τον πάγκο, αφού είχε συμπληρώσει δέκα κίτρινες και θα έπρεπε να χάσει δύο παιχνίδια.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χουλτ, Λόπες, Οικονόμου, Μπακάκης (77’ Παουλίνιο), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (80’ Σιμόες), Λιβάια, Βέρντε, Ολιβέιρα (68’ Αραούχο)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μπράουν, Μεγιάδο (67’ Ναμπί), Βίκτορ, Σεμέδο, Βαζ (67’ Νέιρα), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο