"Ο Μελισσανίδης χαστούκισε Καρυπίδη, φίλαθλος έπιασε το βοηθό από τα γεννητικά όργανα"

clock 20:35 | 05/03/2020

Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον Άρη στον επεισοδιακό πρώτο ημιτελικό - 25λεπτη καθυστέρηση έναρξης του δευτέρου ημιχρόνου και εξάλεπτη διακοπή - με τα γκολ των Μάνταλου (8') και Βράνιες (58') και απέκτησε προβάδισμα για πρόκριση στον πέμπτο διαδοχικό τελικό Κυπέλλου αν και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της 22ας Απριλίου στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης οι δυο ισχυροί άνδρες των δυο ομάδων, Δημήτρης Μελισσανίδης και Θόδωρος Καρυπίδης, είχαν έντονο επεισόδιο στ' αποδυτήρια του Ολυμπιακού Σταδίου με αποτέλεσμα οι Πορτογάλοι διαιτητές του ματς, Αρτούρ Ριμπέιρο Σοάρες Ντίας και οι βοηθοί τους, Ρουί Λιζίνιο και Πάουλο Σοάρες, να παραμείνουν κλειδωμένοι στ' αποδυτήρια για 25 λεπτά, όσο δηλαδή διήρκησε και η καθυστέρηση έναρξης του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο παρατηρητής αγώνα, Συμεών Τσολακίδης, αναφέρει στην έκθεσή σύμφωνα με το Dikografies.blogspot του ότι ο Δημήτρης Μελισσανίδης σύμφωνα με τα όσα του μετέφεραν αστυνομικοί χαστούκισε τον Θόδωρο Καρυπίδη. Παράλληλα στην έκθεση αναφέρεται ότι φίλαθλος της ΑΕΚ χωρίς δικαίωμα παραμονής στ' αποδυτήρια έπιασε από τα γεννητικά όργανα τον Πορτογάλο βοηθό διαιτητή του ματς και του τα πίεσε.

"Κατά την αποχώρηση των διαιτητών στο ημίχρονο προς τα αποδυτήρια βρέθηκαν 2-4 φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας χωρίς να φέρουν διαπίστευση ή να έχουν δικαίωμα παραμονής στα αποδυτήρια, οι οποίοι προσπάθησαν να επιτεθούν στους διαιτητές φωνάζοντας "Why penalty", "No penalty", "f@ck you all" και ένας εξ αυτών, όπως μου δήλωσαν οι διαιτητές καθότι εγώ ακολουθούσα λίγα μέτρα πίσω, πλησίασε τον πρώτο βοηθό διαιτητή που βρισκόταν πιο μπροστά και λέγοντας του "I'm the boss" τον έπιασε από τα γεννητικά όργανα και τα πίεσε.

Με την παρέμβαση των διαπιστευμένων της ΠΑΕ ΑΕΚ και της αστυνομίας οι διαιτητές οδηγήθηκαν εκτός των αποδυτηρίων τους. Ταυτόχρονα κι ενώ εγώ βρισκόμουν έξω από τα αποδυτήρια των διαιτητών ακούστηκαν φωνές προερχόμενες από το χώρο των αποδυτηρίων της ΠΑΕ Άρης. Μετά τη λήξη του αγώνα ρώτησα τον αστυνομικό διευθυντή κ. Αλεξανδρόπουλο και μου δήλωσε ότι κάποιοι αστυνομικοί είδαν τον ιδιοκτήτη της ΠΑΕ ΑΕΚ, κ. Μελισσανίδη να χαστουκίζει τον πρόεδρο της ΠΑΕ Άρης κ. Καρυπίδη και ότι τα γεγονότα αυτά θα κατατεθούν στην υπηρεσία τους. Όλοι οι διαπιστευμένοι, μετά από πάροδο λίγων λεπτών απομακρύνθηκαν από το χώρο των αποδυτηρίων, ενώ κατέφθασε επιπλέον αστυνομική δύναμη. Οι διαιτητές του αγώνα αφού διαβουλεύθηκαν με τον αστυνομικό διευθυντή και παράγοντες της γηπεδούχου ΠΑΕ αποφάσισαν να ξεκινήσουν το 2ο ημίχρονο με καθυστέρηση 25 λεπτών. Καμία άλλη παρατήρηση", αναφέρεται στην έκθεση του παρατηρητή.

Λίγο μετά το γκολ του Όγκνιεν Βράνιες ο γυμναστής του Άρη, Λάζαρος Βαρδάκης, έπεσε στο έδαφος υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν να μην συνεχίσουν με τον Άγγελο Χαριστέα να παρακινεί τους κίτρινους ν' αποχωρήσουν για τ' αποδυτήρια.

Σύμφωνα με την έκθεση του παρατηρητή τρεις φίλαθλοι της ΑΕΚ εισήλθαν στο ταρτάν για να πανηγυρίσουν το γκολ του Βόσνιου και ένας εξ αυτών απώθησε τον γυμναστή των φιλολξενούμενων με αποτέλεσμα αυτός να πέσει στο έδαφος.

"Αμέσως μετά την επίτευξη του 2ου τέρματος της ΠΑΕ ΑΕΚ οι παίκτες της πανηγύρισαν πλησίον της Θ.35 και ταυτόχρονα τρεις (3) παίκτες της ΠΑΕ Άρης έκαναν ζέσταμα (ως αναπληρωματικοί) μαζί με τον γυμναστή τους στο σημαιάκι του κόρνερ. Τρεις φίλαθλοι της ΠΑΕ ΑΕΚ εισήλθαν στο ταρτάν του αγωνιστικού χώρου για να πανηγυρίζουν μαζί με τους παίκτες και τότε δημιουργήθηκε φραστική λογομαχία με τον γυμναστή της ΠΑΕ Άρης. Ένας εκ των φιλάθλων στην προσπάθειά του να αποχωρήσει απώθησε το γυμναστή του Άρη και ο τελευταίος βρέθηκε στο έδαφος. Αργότερα τον εξέτασε ο γιατρός του αγώνα και του τοποθέτησε προληπτικά "κολάρο" στο λαιμό. Εξαιτίας του συμβάντος ο αγώνας διεκόπη προσωρινά για έξι (6) λεπτά. Οι παράγοντες και των δυο ΠΑΕ έδρασαν "πυροσβεστικά" ώστε να λήξει το επεισόδιο".