Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

Τα αποτελέσματα του Europa League

europa_league.jpg

«Ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης για τα πλέι οφ του Europa League έμεινε η ΑΕΚ Λάρνακας μετά το εντός έδρας 1-1 με τη Σπαρτάκ Μόσχας, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3o προκριματικό γύρο του Europa League. 

Η κυπριακή ομάδα ισοφάρισε στο 65' με τον Αντρέ Άλβες, ενώ ο Ανανίτζε είχε δώσει προβάδισμα στους Ρώσους από το 38ο λεπτό. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στη Μόσχα την προσεχή Πέμπτη (4/08).
Ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε με 2-1 από την Γκράσχοπερς στην Ελβετία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3o προκριματικό γύρο του Europa League. 

Ο Απόλλων έχασε πέναλτι με τον Άλεξ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (10΄) και σαν να μην έφτανε αυτό στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στον αγώνα με τον Ταμπάκοβιτς. 

Η ομάδα της Κύπρου, όμως, δεν τα παράτησε και στο 73΄ με καρφωτή κεφαλιά του Γκίε κατάφερε να ισοφαρίσει. 

Η Γκρασχόπερς εκμεταλευόμενη το γεγονός πως ο Απόλλων έπαιζε με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτα του αγώνα, μετά την αποβολή του Σατσέτι με 2η κίτρινη στο 87΄, κατάφερε να πάρει την νίκη στις καθυστερήσεις (90+3΄) με το γκολ του Λαβανσί. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 4/8 στην Κύπρο.
Στους πρώτους αγώνες του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 4 Αυγούστου):

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία) 0-0 

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) 1-1 

Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία)-Σεντερίσκε (Δανία) 1-2 

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 0-0 

Γέλγκαβα (Λετονία)-Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) 1-1 

Αούστρια Βιένης (Αυστρία)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 0-1 

Λιλ (Γαλλία)-Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) 1-1 

Ολεκσάντριγια (Ουκρανία)-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 0-3 

Χεράκλες (Ολλανδία)-Αρούκα (Πορτογαλία) 1-1 

Τορπέντο Ζόντινο (Λευκορωσία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία) 0-0 

Γκέτεμποργκ (Σουηδία)-Ελσίνκι (Φινλανδία) 1-2 

Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Ριέκα (Κροατία) 0-0 

Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) - Κράσνονταρ (Ρωσία) 0-3 

Γκρασχόπερς (Ελβετία)-Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 2-1 

Λουκέρνη (Ελβετία)-Σασουόλο (Ιταλία) 1-1 

Βοϊβοντίνα (Σερβία)-Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) 1-1 

Γκενκ (Βέλγιο)-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) 1-0

Οσμανλισπόρ (Τουρκία)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία) 1-0 

Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ) - ΑΪΚ Σόλνα (Σουηδία) 1-0 

Παντούρι (Ρουμανία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 1-3 

Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)-Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) 2-0 

Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)-Μπρόντμπι (Δανία) 1-0

Βιντεότον (Ουγγαρία)-Μίντιλαντ (Δανία) 0-1 

Γάνδη (Βέλγιο)-Βιτορούλ Κονστάντσα (Ρουμανία) 5-0 

Αλκμάαρ (Ολλανδία)-ΠΑΣ Γιάννινα (ΕΛΛΑΔΑ) 1-0 

Αμπερντίν (Σκοτία)-Μάριμπορ (Σλοβενία) 1-1 

Ντομζάλε (Σλοβενία)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 2-1 

Σεντ Ετιέν (Γαλλία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 0-0 

Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)-Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)  1-2

Αθλητικά

Γ Εθνική: Συνέχεια σήμερα με την 10η αγωνιστική-ξεχωρίζει το ντέρμπι Ηρόδοτος-Γιούχτας

Ηροδότος

Με την 10η αγωνιστική συνεχίζεται  σήμερα ο Κρητικός όμιλος της Γ Εθνικής. Ο πρωτοπόρος Ηρόδοτος υποδέχεται τον Γιούχτα, στο ντέρμπι της αγωνιστικής ενω ο συγκάτοικος του στην κορυφή, ΠΟΑ αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Ρεθυμνιακό.

Η 10η αγωνιστική
Τετάρτη 12 Μαΐου (17:00)
Ηρόδοτος-Γιούχτας
Ρεθυμνιακός-ΠΟΑ
Πόρος-Αναγέννηση Ιεράπετρας
ΣΥΝΚΑ-Πλατανιάς
Αλμυρός-Αστέρας Ρεθύμνου
Νεάπολη-Αρης Σούδας
*Δαμάστα-Αρης Ρεθύμνου 3-0 ά.α.
*ΑΟΑΝ-Παλαιόχωρα 3-0 ά.α.

Η βαθμολογία
1.ΠΟΑ 20
——————————————————–
-.Ηρόδοτος 20
3.ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 19
-.ΑΟΑΝ 19
5.Αλμυρός 18
6.Γιούχτας 16
7.Αρης Σούδας 14
8. Αναγέννηση Ιεράπετρας 13
9.Ρεθυμνιακός 12
-.Αστέρας Ρεθύμνου 12
——————————————————–
11.Δαμάστα 11
12.Νεάπολη 10
13.Πόρος 8
14.Πλατανιάς 4
15.Παλαιόχωρα αποχώρησε
16.Αρης Ρεθύμνου αποχώρησε

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Super League: Προτελευταία αγωνιστική των πλέι όφ απόψε-φιέστα τίτλου ο ΟΣΦΠ

Α1 μπάσκετ : Προβάδισμα ΑΕΚ και Λαυρίου