Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ, 6-2 τον Α.Ο.Χανιά (video)

clock 20:04 | 03/12/2015

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ πέρασε σαν σίφουνας από τα Χανιά επικρατώντας με το ευρύ 6-2 του ΑΟΧ, για τη δεύτερη αγωνιστική του Κυπέλλου , εξασφαλίζοντας  την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αντίθετα η Κρητική ομάδα θα παίξει την πρόκριση της στην αναμέτρηση με τον Πανθρακικό.
Οι Θεσσαλονικείς γνώριζαν ότι η νίκη ήταν επιτακτική ανάγκη αφού σε περίπτωση τριπόντου θα εξασφάλιζαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ωστόσο τα Χανιά αιφνιδίασαν την ομάδα του Τούντορ καθώς στο τρίτο μόλις λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Σταμάτη.

Ωστόσο, αυτό δεν πτόησε τον «δικέφαλο του Βορρά» καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου ο Ζάιρο έφερε το παιχνίδια στα ίσια ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σάμπο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε τρίτο τέρμα και πάλι με τον Σάμπο ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου τα Χανιά έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπριλάκη.

Στην επανάληψη, ο Μυστακίδης σκόραρε στο 61ο λεπτό για το 4-1 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πέλκας σκόραρε το πρώτο του προσωπικό του γκολ για το 5-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λίτα ανατράπηκε αντικανονικά από τον Όλσεν και ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι στο 80ο λεπτό για το 52 ενώ το τελικό 6-2 διαμόρφωσε ο Σάμπο στο 85’ πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ με τη δεύτερη νίκη του σε αυτό τον πρώτο γύρο εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.
ΑΟ Χανίων: Πρίφτης, Χατζηηλιάδης, Παγώνης (54’ Μπουζούκης), Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Ρίκκα, Σάντερσον, Νυκτάρης Ν. (46 Διαμαντόπουλος), Σαινέ (65' Δεινόπαππας), Σταμάτης, Λίτα.

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης, Μαλεζάς, Κοροβέσης (71' Λέοβατς), Ζάιρο, Γκολάσα (65' Aντόνις), Σάμπο, Τσίμιροτ, Πέλκας (64' Αθανασιάδης), Μυστακίδης.