Νίκη με απίθανο αυτογκολ ο Άγιαξ (VIDEO)

clock 18:39 | 02/10/2016

Την έβδομη σερί νίκη, σε όλες τις φετινές  διοργανώσεις, πέτυχε ο Άγιαξ επικρατώντας 3-2 της Ουτρέχτης, για το ολλανδικό πρωτάθλημα.
Για να φτάσει στο τρίποντο ο Άγιαξ, χρειάστηκε ένα απίθανο αυτογκόλ από τον Λέουβιν. Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 27’ με τον Κέβιν Κονμπόι, έπειτα από σέντρα του Γιάσιν.
Η ανατροπή για τον Άγιαξ ξεκίνησε στο 47’ με απίθανο αυτογκόλ του Λέουβιν. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεζαν για το δεύτερο γκολ και λίγο πριν το άγχος τούς κυριεύσει, ο Λάσε Σόνε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1 στο 79ο λεπτό. Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Χακίμ Ζίγιεχ «καθάρισε» το ματς κάνοντας το 3-1.
Το μόνο που κατάφερε η Ουτρέχτη ήταν να μειώσει με τον Μαρκ Φαν Ντερ Μάαρελ στις καθυστερήσεις για το τελικό 3-2.