Η Τσέλσι νίκησε και την Άρσεναλ

clock 17:22 | 04/02/2017

Η Τσέλσι δεν χάνει τον τίτλο στην Αγγλία. Στο λονδρέζικο ντέρμπι νίκησε 3-1 την Άρσεναλ, αύξησε την διαφορά από τους «κανονιέρηδες» στο +12 και μετά το μεσοβδόμαδο παιχνίδι με την Λίβερπουλ στο Άνφιλντ και το (1-1) οι «μπλε» έφυγαν αλώβητοι από τα ντέρμπι και βαδίζουν ολοταχώς για την κατάκτηση του τίτλου.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, πίεσαν την άμυνα της Άρσεναλ και ότι δεν κατάφερε ο Ντιέγκο Κόστα στο 12' το κατάφερε ο Αλόνσο με κεφαλιά στο επόμενο λεπτό.
Η ομάδα του Βενγκέρ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Κουρτουά με αξιώσεις. Ο Οζίλ στις καθυστερήσεις το πρώτου ημιχρόνου άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Βέλγος κίπερ αντέδρασε εξαιρετικά.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τσέλσι ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 53' ο Αζάρ με ατομική ενέργεια και σουτ έγραψε το 2-0.
Στο 78' ο Γουέλμπεκ δεν μπόρεσε να μειώσει για την Άρσεναλ και στο 85', ο πρώην «κανονιέρης», Σεσκ Φαμπρέγκας «σκότωσε» την πρώην ομάδα, κάνοντας με σουτ το 3-0.
Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Βόρειου Λονδίνου ήταν να μειώσει με τον Ζιρού στις καθυστερήσεις.