Η Μίλαν πήρε τίτλο μετά από 5 χρόνια!(video)

clock 11:20 | 24/12/2016

Σαν να πήραν το Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισαν στη Μίλαν την κατάκτηση του Σούπερ Καπ . Λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι ο τελευταίος τίτλος της χρονολογείται στο 2011 όταν κατέκτησε ξανά το Σούπερ Καπ σε ένα τελικό απέναντι στην Ιντερ στο Πεκίνο!

Ο τελικός του ιταλικού Σούπερ Καπ απέναντι στην Γιουβέντους ήταν συγκλονιστικός, κρίθηκε στα πέναλτι (1-1) κι εκεί ο Ντοναρούμα όρθωσε το ανάστημα του για να φέρει ξανά την Μίλαν σε θέση νικητή. Συμβολική στιγμή που μπορεί να σημαίνει πολλά για το μέλλον.

Κι όμως το ξεκίνημα του τελικού στην Ντόχα δεν έδειχνε αυτό που θα ακολουθούσε. Η Γιουβέντους ξεκίνησε δυνατά καιπροηγήθηκε με υπέροχη προβολή του Κιελίνι (17’) .Μία υπέροχη φαλτσαριστή κεφαλιά του Μποναβεντούρα στην πρώτη επίθεση της Μίλαν έφερε το 1-1 (38’) και μαζί γύρισε και η ψυχολογία.

Οι παίκτες του Μοντέλα κυριάρχησαν στην επανάληψη και είχαν την ευκαιρία να πάρουν το τρόπαιο από την κανονική διάρκεια, όμως ο Ρομανιόλι σημάδεψε το δοκάρι (55’) με τον Ντοναρούμα να σταματάει όλες τις επιθετικές ενέργειες των παικτών του Αλέγκρι που απειλούσαν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής.

Το 1-1 δεν άλλαξε ούτε με την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μπάκα σε κενή εστία στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ούτε με το σωστά ακυρωθέν (οφσάιντ) γκολ του Εβρά και ο τελικός πήγε στα πέναλτι.

Εκεί, ο Μπουφόν έκανε την πρώτη απόκρουση σε εκτέλεση του Λαπαντούλα, όμως ο Μάντζουκιτς σημάδεψε το δοκάρι, ο Ντομαρούμα απέκρουσε το πέναλτι του  Ντιμπάλα, με τον Πάσαλιτς να χαρίζει στους «ροσονέρι» το τρόπαιο με την τελευταία του εύστοχη εκτέλεση.