Champions League: Ατλέτικο - Μπάγερν 1-0

clock 23:40 | 27/04/2016

H Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 1-0 τη Μπάγερν και απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Champions League. Το γκολ πέτυχε στο 11' ο Σαούλ ενώ η ρεβάνς θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη στο Μόναχο.
Οι Βαυαροί αντέδρασαν και στο 12’ παραλίγο να ισοφαρίσουν. Ο Κόστα έβγαλε από αριστερά τη σέντρα, η άμυνα της Ατλέτκο έκανε τσαφ και ο Βιδάλ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χιμένες έδιωξε πάνω στη γραμμή.
Ένα λεπτό μετά ο Ομπλάκ βγήκε και πρόλαβε προ του Βιδάλ, ενώ στο 25’ ο Ντάγκλας Κόστα εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ πλάγια δεξιά με το αριστερό, με την μπάλα να σταματά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ομπλάκ.
Στο 30ο λεπτό, ο Γκρισμάν έφυγε από τον Μαρτίνεθ και πλάσαρε από δεξιά με τον Νόιερ να διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια, ενώ στο 4’ ο Σαούλ έβγαλε από αριστερά τη σέντρα, ο Κόκε προσπάθησε με τακουνάκι να σκοράρει, αλλά ο Μαρτίνεθ έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 48ο λεπτό, ο Λεβαντόφσκι έκανε τρομερή ενέργεια και γύρισμα από αριστερά, αλλά το σουτ του Βιδάλ μέσα από την περιοχή κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 54’ οι Βαυαροί άγγιξαν το γκολ. Ο Αλάμπα αφού είδε ότι δε έχει χώρους, δοκίμασε από πολύ μακριά ένα σουτ, με τον Ομπλάκ να στέκεται τυχερός και να βλέπει την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του.
Οι Γερμανοί πίεσαν ακόμη περισσότερο και στο 56’ ο Κόστα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαρτίνεθ έπιασε μόνος την κεφαλιά αλλά, ο Ομπλάκ έπεσε και μάζεψε, ενώ στο 59’ ο Κομάν μπήκε από δεξιά στην περιοχή και προσπάθησε να κάνει το γύρισμα, αλλά ο Χιμένες έπεσε με τάκλιν κι έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 64’ ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε στην περιοχή, έμεινε όρθιος και σούταρε από πολύ πλάγια δεξιά, με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία της Ατλέτικο, ενώ στο 70’ ο Κόστα έφυγε στην πλάτη της άμυνας των «ροχιμπλάνκος», έκανε και το τσίμπημα, αλλά δεν βρήκε στόχο.
Στο 73ο λεπτό, ο Βιδάλ έπιασε τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ομπλάκ έδιωξε εντυπωσιακά και στο 75’ η Ατλέτικο άγγιξε το 2-0. Μετά από λάθος του Ριμπερί, ο Γκρισμάν έφυγε στην κόντρα και άνοιξε δεξιά στον Τόρες. Εκείνος άδειασε τον αντίπαλό του και πλάσαρε με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Νόιερ. Στην επαναφορά ο Κόκε σούταρε με τον Νόιερ να μαζεύει.
Στο 80ο λεπτό, ο Αλάμπα έπιασε νέο σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 90+2’ ο Ομπλάκ μπλόκαρε την κεφαλιά του Μπενατιά, όπως έκανε και λίγο μετά σε πλασέ του Βιδάλ.
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ομπλάκ, Χουανφράν, Χιμένες, Σάβιτς, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Αουγούστο Φερνάντες, Σαούλ (85’ Τόμας Παρτέι), Κόκε, Τόρες, Γκρισμάν.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Μπερνάτ (76’ Μπενατιά), Λαμ, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Αλόνσο, Τιάγκο Αλκάνταρα (70’ Μίλερ), Κόστα, Βιδάλ, Κομάν (64’ Ριμπερί), Λεβαντόφσκι