Πήρε τη νίκη και πανηγυρίζει την άνοδο στη Football League o ΟΦΗ! (video)

clock 18:58 | 22/05/2016

Ο ΟΦΗ επικράτησε του Φωστήρα 1-0  στο «Θ.Βαρδινογιάννης», στο κρισιμότερο ματς της χρονιάς και πανηγυρίζει την άνοδο στην Football League.

Οι «ασπρόμαυροι» αποδεικνύοντας ότι είναι μεγάλη ομάδα, έκαναν το… αυτονόητο, πήραν τη νίκη και εξασφάλισαν την άνοδο στην Football League δείχνοντας ότι επιστρέφουν!

Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό ο Πόποβιτς, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Χαντί ο Ραπτάκης γύρισε τη μπάλα στην μικρή περιοχή και ο αφύλακτος Πόποβιτς με προβολή την έστειλε στα δίχτυα μέσα σε αποθέωση.

Ο Φωστήρας αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 50’, καθώς ο Χαλκιάς ανέτρεψε τον Καλέ από πίσω και ο διαιτητής Μήτσιος τον απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ο Φωστήρας δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την ομάδα του Ηρακλείου.

Δωδέκατος παίκτης του ΟΦΗ ήταν ο κόσμος του, καθώς το «Θ.Βαρδινογιάννης» ήταν κατάμεστο, με τους οπαδούς του συλλόγου να δημιουργούν καταπληκτική ατμόσφαιρα.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος, Περογαμβράκης, Φραγκουλάκης, Πόποβιτς, Χαντί, Καλέ.

Φωστήρας: Γιώρας, Χαλκιάς, Μάναλης (16' λ.τ. Καλημέρης), Παραράς, Βελέτης, Μαγγίνας, Ταχματζίδης (46' Στάμος), Κόπελας, Ογκμποε, Καιμακαμούδης, Ντάφλας.

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)

Το φιλμ του αγώνα:

4' Η πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ. Σούτ του Φραγκουλάκη έξω απο την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
7' Kαλή στιγμή για τον ΟΦΗ, μονοκόμματο σούτ του Περογαμβράκη η μπαλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.
9' Ο Νάστος δοκιμάζει το πόδι του έξω απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.
15' O OΦΗ απειλεί και πάλι. Σέντρα του Κιάσου, ο Περογαμβράκης στρώνει με το κεφάλι στον Χαντί που σουτάρει απο καλή θέση, αλλά η μπάλα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών.
16' Αναγκαστική αλαγή για τον Φωστήρα. Ο Μάναλης λόγω τραυματισμού έξω, μπήκε ο Καλημέρης.
22'ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί εκτεεί το φάουλ, ο Ραπτάκης γυρίζει τη μπάλα στην μικρή περιοχή και ο αφύλακτος Πόποβιτς με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε αποθέωση.
23' Κίτρινες κάρτες απο τον διαιτητή Μήτσιο σε Φραγκουλάκη και Χαλκιά που διαπληκτίστηκαν μετά το γκολ.
25' Κίτρινη κάρτα στον Βελέτη.
28' Κίτρινη κάρτα Μαγγίνα.
31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Φωστήρα. Κεφαλιά του Καιμακαμούση, λάθος έξοδος του Δερμιτζάκη, ο Ρπατάκης σαν απομηχανής Θεός διώχνει τη μπάλα πάνω απο τη γραμμή.
35' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σούτ του Χαντί απο κοντά, διχνει σε κόρνερ ο γκολκήπερ του Φωστήρα.
39' Kαλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Περογαμβράκη, έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκήπερ του Φωστήρα.
44' Ο ΟΦΗ ζητάει πέναλτι σε χέρι του Παραρά μετά απο σέντρα του Καλέ. Οχι λέει ο διαιτητής Μήτσιος.
+45 Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Διαδοχικά σούτ του Καλέ, διώχνουν οι αμυντικοί του Φωστήρα, πάνω απο τη γραμμή!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

46' Δεύτερη αλλαγή για τον Φωστήρα. Βγήκε ο Ταχματζίδης και μπήκε ο Στάμος.
50' Ο Φωστήρας μένει με δέκα παίκτες. Ο Χαλκιάς ανατρέπει απο πισω τον Καλέ και ο διαιτητής Μήτσιος παρατηρεί με κίντρινη κάρτα τον αμυντικό του Φωστήρα, που είναι η δεύτερη.
51' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Κεφαλιά απο κοντά του Καλέ, διώχνει εντυπωσιακά ο γκολκήπερ του Φωστήρα.
61' Τρίτη αλλαγή για τον Φωστήρα. Εξω ο Καιμακαμούδης, μέσα ο Ζαγοριανός.
68' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ ο Καλέ βγάζει για τον Περογαμβράκη, αλλά τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή ο Παραράς πριν σκοράρει.
69' Ωραίο σούτ του Καλέ, η μπάλα λίγο άουτ!
90+ Κεφαλιά ο Παραράς ο γκολκίπερ του ΟΦΗ μπλοκάρει τη μπάλα, χωρίς προβλήματα.
90+ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Χαντί να χορεύει την άμυνα του Φωστήρα και να πλασάρει η μπάλα λίγο άουτ!!!
90+ Δοκάρι για τον ΟΦΗ. Μακρινό γέμισμα του Νάστου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

πηγή βίντεο: neakriti.gr