Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για τον Εργοτέλη παρά την ήττα από Πανιώνιο

clock 17:30 | 16/12/2015

Παρά την ήττα του με σκορ 2-1 από τον Πανιώνιο, ο Εργοτέλης προκρίθηκε μαζί με την ομάδα της Νέας Σμύρνης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ζάκυνθος που χρειαζόταν νίκη με δύο γκολ διαφορά κόντρα στον Παναιτωλικό, έμεινε στο 1-0.

Οι "κυανέρυθροι" άνοιξαν το σκορ στο 38' μετά από συνεργασία τουΚαρθάριου με τον Χαλκιαδάκη και σουτ του πρώτου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντος Σάντος από τον Τασουλή, μια απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Ο Ντος Σάντος που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος, γράφοντας το 1-1.

Όμως ο Πανιώνιος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα κι έτσι στο 75' με γκολ του Βιγάλμπα πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με το 1-2 να μένει μέχρι τέλους.

Σε συνδυασμό μάλιστα με το 1-0 στο Ζάκυνθος-Παναιτωλικός, οι Κρητικοί προκρίθηκαν ως δεύτεροι, πίσω από τον Πανιώνιο στην επόμενη φάση.

Εργοτέλης (Σταύρος Λαμπράκης): Δερμιτζάκης, Στεφάνοβιτς, Γρομητσάρης, Άλλα, Φουκαράκης, Αυγενικού, Κούρτι, Δωματάς, Ντος Σάντος (87' Καμαρά), Κούτρης (82' Πίτσος), Γαρεφαλάκης (61' Γενιτσαρίδης).

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Καθάριος, Μητρόπουλος (64' Κόρμπος), Χαλκιαδάκης, Τασουλής (57' Μπακασέτας), Βιγιάλμπα, Πατσατζόγλου, Ποζατζίδης, Ντουρμισάι (71' Ανσαριφάρντ), Οικονόμου.