Στους ΄΄8΄΄ του Ευρωμπάσκετ η Εθνική νεανίδων

clock 21:08 | 25/07/2016

Την πιο σημαντική, ως τώρα, νίκη της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπάσκετ U18 (Β’ Κατηγορίας) που γίνεται στο Σεράγεβο σημείωσε η Eθνική Νεανίδων.
Μετά από καλή εμφάνιση και εξαιρετική αμυντική προσπάθεια νίκησε με 53-38 την Εσθονία πετυχαίνοντας τον αρχικό της στόχο που ήταν η πρόκριση στην οκτάδα της διοργάνωσης. Επιθετικά η Ελλάδα είχε κορυφαία την Έλενα Τσινέκε με 19 πόντους, ενώ η Σταυριανή Βιντσιλαίου πήρε 14 ριμπάουντ. Αυριο η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 19.30 την Αγγλία.
Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το προβάδισμα. Η Ελλάδα μετά το αρχικό 6-2 πέρασε μπροστά με 13-9, αλλά η Εσθονία απάντησε κάνοντας 15-13 υπερ. της. Οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη έχοντας μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα πίεσαν πολύ την αντίπαλο κάνοντας το 19-15. Η συνέχεια, όμως, ήταν καλύτερη, καθώς τρία συνεχόμενα καλάθια από την Έλενα Τσινέκε έκαναν το 27-21 για να κλείσει με 29-21 το δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι της Κολλάτου.
Η Εθνική έδειχνε αποφασισμένη και πήρε αέρα 14 πόντων (35-21) με δύο τρίποντα από Καρλάφτη και Έλενα Τσινέκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η Εσθονία μείωσε σε 35-25 για να γίνει στο 28ο λεπτό το 39-25 για την Ελλάδα που διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (41-31) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Δεν άλλαξε τίποτα στη συνέχεια με τις Ελληνίδες να κρατούν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (49-35 στο 35ολεπτό), με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της 44 δευτερόλεπτα από το τέλος, όπου δύο βολές της Κατερίνας Τσινέκε έγραψαν το τελικό 53-38.
Δεκάλεπτα: 15-15, 29-21, 41-31, 53-38
ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 2, Τζανετάτου, Τσινέκε Ε. 19 (1 τρ.), Παναγιωτοπούλου, Κολλάτου 8 (6 ριμπ., 4 ασίστ, 5 κλ.), Τσινέκε Κ. 4, Βιντσιλαίου 6 (14 ριμπ., 3 ασίστ, 4 κλ.), Σταυροπούλου, Γεροστεργίου, Αναστασοπούλου 3, Καλφάφτη 7 (1 τρ.), Δανδουλάκη 4.
ΕΣΘΟΝΙΑ: Βίιρμα 5(1), Βάρικ 4, Ιγκνατίεβα, Βαϊνο 8, Αντελμπερτ 8, Αέρ 2, Ρεϊβαλντ, Κασεμάγκι, Τάελ 11, Κλίιμσον.