Τέταρτος στην Ευρώπη ο Χανιώτης Μιχάλης Αναστασάκης

clock 20:42 | 10/07/2016

Ξεκίνησε τη χρονιά θέτοντας ως στόχο να βελτιώσει τον εαυτό του σε όλα τα επίπεδα. Ο Μιχάλης Αναστασάκης ως αθλητής με φιλοδοξία είχε στην άκρη του μυαλού του όχι μόνο το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, αλλά και τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Μέσα σε λίγους μήνες ο Χανιώτης πρωταθλητής δεν κατάφερε απλώς να πετύχει τους στόχους του, αλλά να βρεθεί μια ανάσα από το βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο 21χρονος αθλητής κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό της σφυροβολίας με 75,89 μ., σε ένα αγώνισμα, όπου το 2002 ο προπονητής του Αλέξανδρος Παπαδημητρίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το μοναδικό που έχει η χώρα μας στο αγώνισμα.
Στο πρόσωπο του Αναστασάκη η χώρα βρήκε τον διάδοχο του Παπαδημητρίου. Τον ρίπτη που μοιάζει ικανός με συνέπεια, επιμονή και δουλειά να μπορέσει να βρεθεί στο προσκήνιο για πολλά χρόνια. Ο χρυσός πριν λίγες εβδομάδες στους Μεσογειακούς Αγώνες Νέων μετά την πρώτη του βολή δεν κατάφερε να κάνει άλλη έγκυρη προσπάθεια. Πλέον ο Αναστασάκης θα διεκδικήσει μια καλή παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Νικητής του αγώνα ήταν ο κορυφαίος αθλητής στον κόσμο Παβέλ Φάιντεκ με 80,93 μ. και ακολούθησαν οι Τιχόν (78,84 μ.) και Νοβίτσκι (77,53 μ.)