Παγκόσμιο U19: Κροατία-Καναδάς 84-71

clock 19:59 | 03/07/2015

Η Κροατία επιβλήθηκε 84-71 του Καναδά στο κλειστό γυμναστήριο του Ηρακλείου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο την Τουρκία.

Καθοδηγούμενοι από τον πανύψηλο Ζούμπατς που δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια πετυχαίνοντας 17 πόντους στο πρώτο μέρος, οι Κροάτες ξέφυγαν στη δεύτερη περίοδο με δέκα πόντους (46-36). Ο Μπρουκς ηγήθηκε της αντεπίθεσης του Καναδά, που στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου πλησίασε στους τρεις (55-52) και στις αρχές του τέταρτου στους δύο πόντους (61-59). Ο ηγέτης της ομάδας του Ρόι Ράνα αποβλήθηκε με πέντε φάουλ έξι λεπτά πριν το τέλος και η Κροατία «καθάρισε» το ματς όταν στα δύο λεπτά για τη λήξη ξέφυγε με 78-69.

Δεκάλεπτα: 23-21, 48-39, 59-54, 84-71

Κροατία (Ναζόρ): Καπούστα 6, Φιλίποβιτς 7, Μάιτσουνιτς, Μπάτζιμ, Μπόζιτς 20 (10 ριμπ.), Σλάβιτσα 9, Ζούμπατς 19, Κάρατσιτς 3, Αράποβιτς 20 (11 ριμπ.).

Καναδάς (Ράνα): Κιγκάμπ, Πόιζερ, Κλαρκ, Μπρουκς 17, Πρόβο 9, Τζόνσον 12, Τζάκσον 20, Έγκι 6, Κόι 2, Νιούφελντ 5.

Διαιτητές: Κορομηλάς (Ελλάδα), Ανάγια (Παναμάς), Κολέν (Γαλλία).