Σχολικός Αθλητισμός: Πρωταθλητές Ελλάδας οι μαθητές του ΓΕΛ Γαζίου (βίντεο)

ΓΕΛ ΓΑΖΙΟΥ
 clock 13:58 | 11/05/2023

Το ΓΕΛ Γαζίου επικράτησε του Αριστοτελείου Κολλεγίου με 4-1 στο γήπεδο Νίκαιας και κατέκτησε τον τίτλο του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος.

Ο τελικός ήταν μια άτυπη… μονομαχία μεταξύ των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ (που αποτελούν την πλειοψηφία των μαθητών του ΓΕΛ Γαζίου) και εκείνων του ΠΑΟΚ που φοιτούν στο σχολείο της συμπρωτεύουσας.

Το ΓΕΛ Γαζίου άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Ζαχαριουδάκη ενώ στην επανάληψη ο Φαϊτάκης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

ΓΕΛ ΓΑΖΙΟΥ

Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φαϊτάκης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το σκορ 3-0 και στο 90′ ο Γανόπουλος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΓΕΛ Γαζίου επικρατώντας με 4-1.

ΓΕΛ Γαζίου: Κώτσης, Σαλούστρος, Γανόπουλος, Φανουράκης, Πιστικός, Βιδιαδάκης, Φαιτακης, Μακράκης, Σημαντηράκης, Ζαχαριουδάκης, Καλαιτζάκης

Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα: Στον τελικό το ΓΕΛ Γαζίου

Πανελλήνιο πρωτάθλημα: Στα προημιτελικά η Μικτή Κ16 Ηρακλείου, 4-2 τη Μεσσηνία