Νίκη μετά απο δύο παρατάσεις για την ΑΕΚ

clock 22:00 | 16/10/2018

Η ΑΕΚ παρά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, «κοιμήθηκε» στο δεύτερο μέρος και χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να πάρει τη νίκη (94-93) κόντρα στη Νίμπουρκ, μέσα στην Τσεχία για τη 2η αγωνιστική του Champions League . Σημαντικότατη η συνεισφορά του Μασιούλις, καταλυτικότατος ο Λαρετζάκης που σκόραρε όταν η μπάλα έκαιγε...
Η ΑΕΚ μετά από ένα ημίχρονο… ραψωδία, όταν και προηγήθηκε με 52-36, έπαθε γενικό μπλακ άουτ στο δεύτερο μέρος! Από το +19, η Ένωση απώλεσε εν ριπή οφθαλμού το προβάδισμα αυτό και τελικά… κατάφερε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να χάσει βάζοντας μόλις 30 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο! Οι Τσέχοι της Νίμπουρκ έφεραν το ματς στο 82-82. Μετά όμως από έναν μαραθώνιο δύο παρατάσεων, οι παίκτες του Μπάνκι πήραν τεράστια αλλά πολύ αγχώδης νίκη με 93-94 σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές!
ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 23 (4/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρούμπαν 25 (5/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, Λόρενς 7 (1/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Πέτερκα 15 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κριζ 5 (8 ριμπάουντ), Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βγιοράλ, Ράιτ 3
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 2 (1/11 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 5 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 23 (7/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάκοτα 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 10 (1), Καββαδάς 7, Ματσιούλις 21 (5/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρατάν-Μέις 2 (1/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 λάθη), Ρόμπερσον 13 (6/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Νίμπουρκ θα παίξει την επόμενη Τετάρτη (24/10) στη Λιθουανία, απέναντι στη Λιετκαμπέλις, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί την ίδια μέρα στις 19:30 στο ΟΑΚΑ τη Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.