ΚΡΗΤΗ

Ο 14χρονος Μεσσαρίτης που έκλεψε τις εντυπώσεις στον αγώνα Ξιφασκίας

μεσσαρα μεταλλια
 clock 10:02 | 30/11/2015

Την 8η θέση στην πρώτη του εμφάνιση στην κατηγορία των εφήβων κατέλαβε ο Παύλος Γρηγοριαδης. Ο 14χρόνος Μεσσαρίτης αφού έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο γύρο (4 νίκες σε 5 αγώνες) πέρασε 9ος στους 52 που προκρίθηκαν από τους 70 αθλητές που συμμετείχαν. Πέρασε απ ευθείας στους 32 και νικώντας τον Γιουρουκο (ΠΓΣ) πέρασε στους 16. Εκεί βρέθηκε αντιμέτωπος με το Νο 2 της Πανελλήνιας κατάταξης Τικτοπουλο (ΟΣΑ) τον οποίο νίκησε σε ένα συναρπαστικό αγώνα 15-14. Ο δρόμος για ένα μετάλλιο σταμάτησε στον μετέπειτα κυπελλούχο Κρητικό (ΟΣΑ) από τον οποίο έχασε 15-6. Η τελική 8η θέση που κατέλαβε ο αθλητής της Α. Λ. ΜΕΣΣΑΡΑΣ δείχνει ότι το μέλλον του ανήκει και τα επόμενα 4 χρόνια στην κατηγορία θα είναι πρωταγωνιστής.

Τα μετάλλια:1ος Κρητικός (ΟΣΑ),2ος Καραπιδάκης (Α.Ο.ΘΗΣΕΑΣ),3οι Τσακιράκης (Α.Ο.ΘΗΣΕΑΣ) και Δημητρόπουλος (Ο.ΞΙ.Φ.)

μεσσαρα μεταλλια, by meropi

Στις νεάνιδες όπου συμμετείχαν 73 αθλήτριες απ όλη την Ελλάδα οι Μεσσαρίτισες πέρασαν το πρώτο γύρω σχετικά εύκολα πετυχαίνοντας αρκετές νίκες. Αφού πέρασαν στις 54 η Πατσιανωτάκη Μαρία και η Μούργκα Γεωργία έχασαν στο πρώτο νοκ άουτ και δε μπήκαν στις 32 καταλαμβάνοντας την και την 33η και την 37η θέση αντίστοιχα.

Οι Τσακιράκη Ευσεβία και Τσακιράκη Άννα αφού νίκησαν το πρώτο νοκ άουτ αποκλείστηκαν από την Κοτρώτσιου (ΑΞΙΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ) και Παπαδημητρίου (Ο.ΞΙ.Φ.) αντίστοιχα και δε μπήκαν στις 16 καταλαμβάνοντας η Τσακιράκη Ευσεβία την 26η θέση και η Τσακιράκη Άννα την 28η.

Τα μετάλλια:1η Μοσχοπούλου (Ο.ΞΙ.Φ.),2η Χατζηιωάννου (ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ) 3ες Αντωνιάδου (Α.Σ.ΞΙΦΟΜΑΧΟΣ) και Χαντζάρα (Ο.ΞΙ.Φ.)

Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΜΕΣΣΑΡΑΣ ευχαριστεί την ΑΝΕΚ - SUPERFAST FERRIES για την ασφαλή και άνετη μετάβαση της αποστολής αυτής στο Πειραιά και συγχαίρει τους αθλητές και αθλήτριες της για όλη τη προσπάθεια που καταβάλουν.