Κρήτη

Ηράκλειο

Ηράκλειο: Εισέπνευσε φυτοφάρμακο και τον μετέφεραν στο νοσοκομείο

φυτοφάρμακο

Στο νοσοκομείο μεταφέρθηκε ένας άντρας από την περιοχή της Βιάννου, Ηρακλείου μετά από περιστατικό με εισπνοή φυτοφαρμάκου. 

Άμεσα κινητοποιήθηκε το ΕΚΑΒ, με κινητή μονάδα και διασώστη προκειμένου να του παράσχουν τις πρώτες βοήθειες και να τον διακομίσουν στο Βενιζέλειο Νοσοκομείου, το οποίο εφημέρευε χθες Κυριακή, 10 Απριλίου. 

ΕΙΔΗΣΕΙΣ:

Ιράν: ενεργοποίησε εξοπλισμό εμπλουτισμού ουρανίου, τιμώντας την Ημέρα Πυρηνικής Τεχνολογίας

Στις 17 Απριλίου η κηδεία του πρίγκιπα Φίλιππου

 

 

Κρήτη

Ηράκλειο

Αθλητικά

Παρουσία Αυγενάκη το Ευρωπακό Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου Festos 2021

avgenakis1.jpg

Με τον Υφυπουργό Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη να δίνει την εκκίνηση, άνοιξε σήμερα (Σάββατο) στο αεροδρόμιο Τυμπακίου, στο Ηράκλειο Κρήτης, η αυλαία του διεθνή αγώνα ποδηλασίας δρόμου με την επωνυμία Festos European Para Cycling Cup 2021, που συνδιοργανώνει η ΕΑΟΜ-ΑμεΑ με την Περιφέρεια Κρήτης.

Το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Festos, το οποίο γίνεται παράλληλα με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου, θα ολοκληρωθεί αύριο (Κυριακή) με τον αγώνα αντοχής.

Πριν την έναρξη, η πρόεδρος της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, Ιωάννα Καρυοφύλλη, παρέδωσε στον κ. Αυγενάκη φανέλα της εθνικής ομάδας ποδηλασίας με τις υπογραφές των αθλητών και αθλητριών, ενώ απονεμήθηκε και τιμητική πλακέτα στον Αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου, Νίκο Συριγωνάκη, για την στήριξη στη διεξαγωγή της διοργάνωσης.

Εκτός των κ. Αυγενάκη και Συριγωνάκη, την τελετή έναρξης των αγώνων τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος Φαιστού, Γιάννης Φασομυτάκης, ο πρόεδρος της ΕΠΕ, Χρήστος Καλούδης, ο γγ της ΕΠΕ, Χρήστος Τζαμούσης, το μέλος του ΔΣ της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ & πρόεδρος της Επιτροπής Ανάπτυξης, Γιώργος Καπελλάκης, ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων της ομοσπονδίας, Αντώνης Παπαδάκης, το μέλος του ΔΣ της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, Παναγιώτης Καδδάς, ο πρόεδρος του ΑΣ ΑμεΑ Τάλως, Πάρις Επιτροπάκης, ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του στίβου, Μανώλης Στεφανουδάκης, ο διοικητής ΚΕΔΑ Τυμπακίου, Σμήναρχος Ευάγγελος Ανδρεαδάκης κ.α.

Στο αγωνιστικό μέρος, σήμερα πραγματοποιήθηκε η ατομική χρονομέτρηση τόσο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο όσο και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Οι τρεις πρώτοι/ες ανά αγώνισμα:

ΑΤΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΣΗ

Festos European Para Cycling Cup 2021
Tandem B γυναικών: 1. Ευγενία Σταμάτη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος), 2. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 3. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως), 3. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως)
C5 ανδρών: 1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης
C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
C2 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος)
Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
Η5 γυναικών: 1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι)
Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

Πανελλήνιο πρωτάθλημα
Tandem B γυναικών: 1. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 2. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως), 3. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως)
C5 ανδρών: 1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης
C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
ΙΙ : 1. Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας), 2. Μιχαήλ Καλλερές (Ιωνας), 3. Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων)
C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
C2 ανδρών: 1. Ιωάννης Στέλλος (Αργοναύτες)
Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
Η5 γυναικών: 1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι)
Η4 γυναικών: 1. Μαρία Πατσατσόγλου (Καστελλάνοι)
Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Παναγιώτης Κωνσταντινίδης (Αργοναύτες), 3. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

- ΟΦ Ιεράπετρας - Παναχαϊκή 2-3: 'Ηττα στις καθυστερήσεις

Λεβαντόφσκι: Ισοφάρισε το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ με 40 γκολ (Βίντεο)

Καρεμπέ: "Έχουμε το όνειρο συμμετοχής σε ευρωπαϊκό τελικό" (Βίντεο)