ΚΡΗΤΗ

Οι νικητές του 1ου Μαραθωνίου Κρήτης (φωτογραφίες)

clock 14:27 | 08/05/2016

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 1ος Μαραθώνιος Κρήτης που πραγματοποιήθηκε σήμερα στα Χανιά, ο οποίος είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Μακαριστού Μητροπολίτη Κισάμου και Σελίνου, Ειρηναίου Γαλανάκη.

Δρομείς και θεατές είχαν συγκεντρωθεί από νωρίς στην πλατεία της Δημοτικής Αγοράς με τους ποδηλάτες να ξεκινούν τον πρώτο γύρο του μαραθωνίου.

Στις 9 το πρωί δόθηκε το σήμα για την εκκίνηση του μεγάλου μαραθωνίου των 42 χλμ, με πλήθος δρομέων να δίνουν, από την μία μάχη σώμα με σώμα για μία θέση στο βάθρο των νικητών, και από την άλλη να δίνουν ένα μάθημα ζωής με την συμμετοχή τους.

Πρώτος με χρόνο 02:45:24 τερμάτισε ο Μαν’ωλης Σηφάκης , σκορπώντας συγκίνηση και αποσπώντας το μεγαλύτερο χειροκρότημα των θεατών

Δεύτερος με χρόνο 02:49:58 τερμάτισε ο  Παντελής Καμπακτζής και τρίτος με χρόνο 02:55:47 ο Τάσος Ουργαντζόγλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Τζοάννα Δουλγεράκη .

Στον μαραθώνιο των 10 χλμ στους άνδρες, πρώτος τερμάτισε ο Γεώργιος Μαστοράκης .

Ενώ δεύτερος ο Αντώνης Κωστάκης  και τρίτος ο Ανδρέας Μαρκάκης.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η  Μαρία Αχλάτη, στην δεύτερη θέση η Αδαμαντία Λεμοντζόγλου και στην τρίτη θέση η Δήμητρα Βογιατζή.

Η συμμετοχή και στους 4 γύρους του αγώνα ξεπέρασε τα 1200 άτομα, ενώ δεν ήταν λίγοι εκείνοι που ταξίδεψαν και από το εξωτερικό, για συμμετάσχουν στον 1ο Μαραθώνιο Κρήτης.

Πολύτιμη αποδείχθηκε και η παρουσία του Ερυθρού Σταυρού που ακολουθούσε προσεκτικά τους δρομείς, κάνοντας άμεση επέμβαση όπου χρειαζόταν.

Η τροχαία Χανίων ρύθμιζε την κυκλοφορία σε ολόκληρη την πόλη ενώ όπως αποδεικνύεται ο 1ος Μαραθώνιος Κρήτης στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, καταφέρνοντας να συγκεντρώσει πάνω του τα βλέμματα ολόκληρης της χώρας.