Αθλητικά

Βραδιά Europa League με ΑΕΚ-Λέστερ (19:55) και Γρανάδα-ΠΑΟΚ (22:00)

europa-league.jpg

Μετά το Champions League σειρά παίρνει απόψε Πέμπτη (29/10) το Europa League με τα παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων. Ξεχωρίζουν οι δύο αναμετρήσεις των ελληνικών ομάδων.

Η ΑΕΚ υποδέχεται στις 19:55, στο ΟΑΚΑ, τη Λέστερ, με στόχο την πρώτη της επιτυχία στον έβδομο όμιλο. Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει στις 22:00, εκτός έδρας, την πρωτοπόρο του πέμπτου ομίλου Γρανάδα και θα προσπαθήσει να φύγει αήττητος από την Ισπανία.

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα, ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Σλάβια Πράγας-Λεβερκούζεν, Νις-Χάποελ Μπερ Σέβα, Σοσιεδάδ-Νάπολι, Λιλ-Σέλτικ, Σιβασπόρ-Μακάμπι Τελ Αβίβ και Αντβέρπ-Τότεναμ.

To τηλεοπτικό πρόγραμμα

19:55 COSMOTE SPORT 4 HD Ζόρια - Μπράγκα

19:55 COSMOTE SPORT 9 HD Λιλ – Σέλτικ

19:55 COSMOTE SPORT 8 HD Γάνδη – Χόφενχαϊμ

19:55 COSMOTE SPORT 7 HD Μίλαν - Σπάρτα Πράγας

19:55 COSMOTE SPORT 3 HD ΑΕΚ – Λέστερ

22:00 COSMOTE SPORT 5 HD Ρεάλ Σοσιεδάδ – Νάπολι

22:00 COSMOTE SPORT 4 HD Ομόνοια – Αϊντχόφεν

22:00 COSMOTE SPORT 9 HD Μπενφίκα - Σταντάρ Λιέγης

22:00 COSMOTE SPORT 8 HD Σλάβια Πράγας – Λεβερκούζεν

22:00 COSMOTE SPORT 7 HD Άρσεναλ – Νταντάλκ

22:00 COSMOTE SPORT 2 HD Γρανάδα – ΠΑΟΚ

Το πρόγραμμα

Πέμπτη 29 Οκτωβρίου (22:00)

1ος όμιλος

Ρόμα-ΤΣΣΚΑ Σόφιας

Κλουζ-Γιουνγκ Μπόις

Βαθμολογία

Κλουζ 3

Ρόμα 3

Γιουνγκ Μπόις 0

ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0

2ος Όμιλος

Άρσεναλ-Ντάνταλκ

Μόλντε-Ραπίντ Βιένης

Βαθμολογία

Άρσεναλ 3

Μόλντε 3

Ραπίντ Βιένης 0

Ντάνταλκ 0

3ο Ομιλος

Σλάβια Πράγας-Λεβερκούζεν

Νις-Χάποελ Μπερ Σέβα

Βαθμολογία

Λεβερκούζεν 3

Χάποελ Μπερ Σέβα 3

Σλάβια Πράγας 0

Νις 0

4ος Όμιλος

Μπενφίκα-Σταντάρ Λιέγης

Ρέιντζερς-Λεχ Πόζναν

Βαθμολογία

Μπενφίκα 3

Ρέιντζερς 3

Σταντάρ Λιέγης 0

Λεχ Πόζναν 0

5ος Όμιλος

Ομόνοια-Αϊντχόφεν

Γρανάδα-ΠΑΟΚ

Βαθμολογία

Γρανάδα 3

Ομόνοια 1

ΠΑΟΚ 1

Αϊντχόφεν 0

6ος Όμιλος

Σοσιεδάδ-Νάπολι

Άλκμααρ-Ριέκα

Βαθμολογία

Σοσιεδάδ 3

Αλκμααρ 3

Νάπολι 0

Ριέκα 0

Πέμπτη 29 Οκτωβρίου (19:55)

7ος όμιλος

Ζόρια-Μπράγκα

ΑΕΚ-Λέστερ

Βαθμολογία

Λέστερ 3

Μπράγκα 3

ΑΕΚ 0

Ζόρια 0

8ος Όμιλος

Μίλαν-Σπάρτα Πράγας

Λιλ-Σέλτικ

Βαθμολογία

Λιλ 3

Μίλαν 3

Σέλτικ 0

Σπάρτα Πράγας 0

9ος Όμιλος

Σίβασπορ-Μακάμπι Τελ Αβίβ

Καραμπάχ-Βιγιαρεάλ

Βαθμολογία

Βιγιαρεάλ 3

Μακάμπι Τελ Αβίβ 3

Καραμπάχ 0

Σίβασπορ 0

10ος όμιλος

Αντβέρπ-Τότεναμ

ΛΑΣΚ Λιντς-Λουντογκόρετς

Βαθμολογία

Τότεναμ 3

Αντβέρπ 3

Λουντογκόρετς 0

ΛΑΣΚ Λιντς 0

11ος Όμιλος

Φέγενορντ-Βόλφσμπεργκερ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Βαθμολογία

ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1

Βόλφσμπεργκερ 1

Φέγενορντ 1

Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1

12ος Όμιλος

Ερυθρός Αστέρας-Σλόβαν Λίμπερετς

Γάνδη-Χοφενχάιμ

Βαθμολογία

Χοφενχάιμ 3

Σλόβαν Λίμπερετς 3

Γάνδη 0

Ερυθρός Αστέρας 0

Αθλητικά

Super League 1: Έπιασε κορυφή ο Άρης-2-1 την ΑΕΛ (video-βαθμολογία)

aris.jpg

Δύο γκολ του Δημήτρη Μάνου (18’, 73’) και το «μαγικό» τέρμα του Σίλβα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, έκαναν τη... διαφορά για τον Άρη στο εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Super League, με την ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ», χαρίζοντας στους «κιτρινόμαυρους» την 4η και πιο... άνετη εφετινή εκτός έδρας νίκη τους (3-0), που τους επανέφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Συγκεκριμένα η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετά και τη νίκη επί των «βυσσινί» ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, εκεί που συγκατοικεί με τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη η ΑΕΛ έχασε σημαντικό έδαφος καθώς βρίσκεται δύο θέσεις πάνω από την ουραγό Λαμία με τέσσερις βαθμούς διαφορά.


 

ΑΕΛ (Γ. Τάτσης): Νάγκι, Μπέρτος, Ηλιάδης (52’ Γκαζάλ), Ζίζιτς, Φίλιπ, Σπαρβ (81’ Γλυνός), Μούζεκ, Πλατέλλας (52’ Πινακάς), Κρούγιτς, Κωστή (52’ Τόρζε), Ντουρμισάι,

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκανέα, Σάσα (69’ Κάτσε), Ματίγια, Μπερτόλιο (69’ Σίλβα), Γκάμα (77’ Μαντσίνι), Γκαρσία (90’ Μπαγκαλιάνης), Μάνος (77’ Λόπεθ).

H βαθμολογία.png
H βαθμολογία.png