Βόλος-ΟΦΗ 2-1: Μέτρια εμφάνιση από την Κρητική ομάδα (video)

ΟΦΗ ΟΜΑΔΙΚΗ
 clock 23:40 | 08/08/2021

Ο ΟΦΗ έκανε μέτρια εμφάνιση και ηττήθηκε με 2-1 απο το Βόλο στην πρωτη μέρα του φιλανθρωπικού τουρνουα που διοργανώνει η ομάδα της Μαγνησίας . Ετσι ο Βόλος  θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τρίπολης την Τρίτη (10/8 – 21:00) που νωρίτερα επικράτησε με 4-1 του Ατρόμητου στον τελικό του τουρνουά ενω ο ΟΦΗ θα παίξει στο μικρό τελικό (10/8 – 19:00) με τον Ατρόμητο Οι Βολιώτες άνοιξαν το σκορ στο 45' με τον Ορόζ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τακουνάκι του Μπαρτόλο στο 60'. Ο Νέιρα με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής είχε μειώσει για τους Κρητικούς, οι οποίοι την Τρίτη (10/8 – 19:00) θα παίξουν με τον Ατρόμητο.

Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ ξεκίνησε με τον Κλέιμαν στο τέρμα, τους Φεράρι, Γκιουλέν, Ρομέρο και Πουρίτα από τα αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα, τους Τσοκάνη και Μπαριέντος στο κέντρο, μπροστά τους τον Βοϊτκόφσκι, τους Μπαρτόλο και Ορόζ στα άκρα και τον Τερεζίου στην κορυφή σε σχηματισμό 4-3-3. Με 4-1-4-1 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας. Ο Επασί ήταν στην εστία, Γιαννούλης και Μαρινάκης οι δύο πλάγιοι μπακ, Πασαλίδης και Βούρος στο κέντρο της άμυνας, Σελίμοβιτς στο «6», Νέιρα και Ντε Γκούζμαν μπροστά του, Φαν Ντάινεν και Καμάου στα δύο άκρα και στην κορυφή της επίθεσης ο Καστάνιος.

Το πρώτο 45λεπτο δεν είχε πολλές καλές στιγμές με τις δύο ομάδες να έχουν παρόμοιο τρόπο παιχνιδιού, προσπαθώντας να αναπτυχθούν από τους στόπερ. Μια προσπάθεια του Φαν Ντάινεν στο 15' απομάκρυνε ο Gκιουλέν πριν δημιουργηθεί πρόβλημα για τον Κλέιμαν, με τον Βόλο να απαντάει στο 32' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ορόζ που μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσοκάνης είχε την πρώτη πολύ καλή στιγμή στο ματς, όταν μετά από σέντρα του Μπαρτόλο, αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα με γυριστό σουτ. Το έκανε όμως ακριβώς στο 45' ο Ορόζ, ο οποίος μέσα από την περιοχή έπιασε ένα δυνατό αριστερό σουτ, «εκτελώντας» τον Επασί και γράφοντας το 1-0 στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Οι Βολιώτες μπήκαν ανεβασμένοι στο δεύτερο μέρος και απείλησαν στο 55' με δεξί σουτ του Φερνάντες (ο οποίος είχε περάσει αλλαγή), το οποίο πέρασε δίπλα από το κάθετο, ενώ στο 58' το σουτ του Φεράρι μπλόκαρε ο Επασί. Δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Αμπασκάλ βρήκαν με έναν πολύ όμορφο τρόπο το δεύτερο γκολ. Ο Ρεγκατίν, που επίσης είχε μπει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, από δεξιά έβγαλε τη συρτή σέντρα και ο Μπαρτόλο με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Εξίσου πανέμορφο ήταν και το γκολ του ΟΦΗ στο 64' με το οποίο οι Κρητικοί απάντησαν μειώνοντας σε 2-1. Ο Καμάου πάσαρε στον Νέιρα και εκείνος με μια σουτάρα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κλέιμαν σκοράροντας ένα καταπληκτικό τέρμα. Αμπασκάλ και Νιόπλιας είχαν ήδη ανακατέψει την τράπουλα εντός αγωνιστικού χώρου με αρκετές αλλαγές και τους Βολιώτες να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 75' για ένα τρίτο γκολ όταν ο Φερνάντες έβγαλε τετ-α-τετ τον Ρεγκατίν, ο οποίος νικήθηκε από τον Επασί. Στις καθυστερήσεις ο Βόλος είχε ακόμα μια ευκαιρία για ένα τρίτο τέρμα, αλλά η προσπάθεια του Ρεγκατίν πέρασε μόλις άουτ.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Βόλος (Γκιγέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκιουλέν, Ρομέρο, Πουρίτα, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Ορόζ, Μπαρτόλο, Βοιτσκόφσκι, Τερεζίου

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Βούρος, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν, Καμάου, Καστάνιος

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Πέρασαν στην ιστορία-Σκυτάλη στο Παρίσι (video)