UEFA: Ο Ολυμπιακός στους «8» του Youth League, 4-2 τη Λανς στα πέναλτι (βίντεο)

ολυμπιακος
 clock 17:33 | 28/02/2024

Στους προημιτελικούς του Youth League της UEFA προκρίθηκε Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου νίκησαν 4-2 στα πέναλτι τη Λανς στο γήπεδο Καραϊσκάκη και προκρίθηκαν στους «8» της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη Μπάγερν που επικράτησε με 3-2 της Φέγενορντ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 2-2, καθώς Ολυμπιακός επέστρεψε από το εις βάρος του 0-2 στις αρχές του Β ημιχρόνου.

Το σκορ άνοιξε στο 19′ για τους φιλοξενούμενους με απευθείας φάουλ ο Αγιαντά Σισουμπά, ο Βέλγος σταρ της Λανς με τη μεγαλύτερη χρηματιστηριακή αξία, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 52′ ο Φοφανά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας Νέων μείωσαν με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μπάμπης Κωστούλας στο 58′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το Σταύρο Πνευμονίδη μετά από παιδαριώδες λάθος του Γάλλου τερματοφύλακα. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Γάλλοι αστόχησαν δύο φορές και ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-2, ευστοχώντας σε όλες τις εκτελέσεις με τους Μπακουλα, Μπ.Κωστούλα, Λιατσικούρα και Τανούλης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα έπαιζε χωρίς δύο βασικά στελέχη της, καθώς τιμωρημένος ήταν ο Παπακανέλλος και ασθενής ο Μουζακίτης (ανέβασε πυρετό την προηγούμενη του αγώνα).

Κίτρινες: Πνευμονίδης, Κουτσογούλας – Σανιάν, Σιλά, Εσκουφλερ, Γκανιού, Ερμπέν

Ολυμπιακός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης (66′ Τανούλης), Πρεκατές, Κουτσογούλας, Αλαφάκης Λιατσικούρας, Μπάκουλας, Δαρβίρας (33′ Δάμα), Πνευμονίδης (80′ Λώλης), Μπ. Κωστούλας.

Λανς (Γιοάν Ντεμόντ): Ντελπλάς, Σανιάν, Μπαλά (76′ Απερί), Γκανιού, Λεν, Σιλά (72′ Μπαναγκά), Ερμπέν, Εσκουφλέρ, Μπερμόν, Σισουμπά, Φοφανά (84′ Ντιλιουιντί).