Τσιτσιπάς: Στους «8» του τουρνουά της Στουτγκάρδης - Πρόκριση για τη Σάκκαρη

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
 clock 19:52 | 09/06/2022

Μετά τον αποκλεισμό του στο διπλό (μαζί με τον αδερφό του Πέτρο) ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο5) επικράτησε του Ντόμινικ Στρίκερ (Νο200) με 2-0 σετ (6-3, 6-4) για την φάση των «16» του Όπεν της Στουτγκάρδης και πήρε άνετα την πρόκριση για τα προημιτελικά. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον (πρώην Νο1 και νυν Νο68) Άντι Μάρεϊ

O Έλληνας μπορεί να μην είχε σε καλή μέρα το 1ο service του (45% ευστοχία) ωστόσο δεν άφησε περιθώρια στον Ελβετό αντίπαλό του καταφέρνοντας να σώσει το 100% των μπρέικ πόιντς που αντιμετώπισε.

Το 1ο σετ ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα για τους δύο τενίστες με τον 19χρονο να απειλεί πρώτος το service του Στέφανου στο 5ο γκέιμ όταν και έφτασε σε διπλό μπρέικ πόιντ (2-2 15-40).

O Τσιτσιπάς παρέμεινε ψύχραιμος στο αμέσως επόμενο γκέιμ... έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του. Λίγη ώρα αργότερα, το σετ κατέληξε στα χέρια του με σχετική ευκολία.

Στο 2ο set ο Στέφανος προηγήθηκε γρήγορα με 2-0, όμως σε εκείνο το σημείο το ματς διεκόπη για περίπου μισή ώρα λόγω βροχόπτωσης.

Στη συνέχεια ο αγώνας συνεχίστηκε χωρίς μπρέικ εκατέρωθεν με τον Στέφανο να παίζει αρκετά σταθερά και χωρίς να αντιμετωπίζει ιδιαίτερη πίεση.

Το ματς του Στέφανου κόντρα στον Μάρεϊ για μια θέση στον ημιτελικό θα διεξαχθεί την Παρασκευή (10/6).

Πρόκριση για τη Σάκκαρη στα προημιτελικά του Rothesay Open του Νότιγχαμ

Η Μαρία Σάκκαρη μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά ακόμη και έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Rothesay Open του Νότιγχαμ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 14:00 και τελείωσε στις… 20:00. Ακόμη και έτσι η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε την Ρεμπέκα Μαρίνο με 2-1 σετ και την… βροχή και προκρίθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα της στα προημιτελικά του τουρνουά του Νότιγχαμ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν σκιά του καλού της εαυτού στο πρώτο σετ και η Μαρίνο εκμεταλλευόμενη τα πολλά αβίαστα λάθη έφτασε μέσα σε 24 λεπτά στο 6-1. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική και άνηκε στο νούμερο 5 του κόσμου. Η Μαρία ανέβασε την απόδοση της και έφτασε στο μπρέικ στο δεύτερο σετ. Με το σκορ στο 5-3 (30-30) και με την Ελληνίδα να σερβίρει το παιχνίδι διακόπηκε λόγω βροχής.