Τελικός κυπέλλου μπάσκετ: Η ΑΕΚ το τρόπαιο- Επικράτησε 88-83 του Ολυμπιακού

clock 19:08 | 17/02/2018

Η ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ, κερδίζοντας 88-83 τον Ολυμπιακό στον τελικό που πραγματοποιήθηκε στα "Δυο Αοράκια".

Και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση προσφέροντας εξαιρετικό θέαμα με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 23-26 υπερ της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου μπήκε ξανά δυνατά στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα και προβλημάτισε έντονα τους Πειραιώτες που δεν μπορούν να παίξουν τη γνωστή άμυνά τους.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το ημίχρονο να λήγει 42-45. Οι δυο ομάδες ήταν καλά "διαβασμένες", γνωρίζοντας την παραμικρή αδυναμία η μια της άλλης και πρόσφεραν θέαμα σε ένα πολύ δυνατό και καλό παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 57-57 αλλά η "Ένωση" με καλάθι-φάουλ πήρε ξανά προβάδισμα 57-60. Ο Ολυμπιακός πήρε μετά απο αρκετή ώρα προβάδισμα κάνοντας το 61-60.

Ωστόσο η ΑΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και 7 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ήταν μπροστά με 65-72.

H AEK ήταν στο 82-86 με λέι απ του Χάρις 13'' πριν τη λήξη και τελικά κατέκτησε το τρόπαιο επικρατώντας 88-83 του Ολυμπιακού.