Τα φιλικά των ομάδων τησ Γ Εθνικής του Ηρακλείου

clock 22:02 | 05/09/2020

Ήττα 1-0 για τη Δαμάστα σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Νάξου. Ιστορικό το ματς για τους πρωταθλητές Ηρακλείου καθώς ήταν το πρώτο στην ιστορία τους εκτός Κρήτης.

Η ομάδα του Χρήστου Πελέκη προηγήθηκε αρκετά νωρίς. Μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κωστόπουλο να μην μπορεί να νικήσει τον Δημαράκη, αλλά στην εξέλιξη της φάσης (και μετά από γέμισμα στην περιοχή) ο Κωστόπουλος πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Η Δαμάστα προσπάθησε για την ισοφάριση με τον Ολιβέιρα στο 32' να στέλνει τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση, στο 36' ο Παπαδομιχελάκης είχε δοκάρι και στο 40ο λεπτό έχασε σπουδαία ευκαιρία ο Μηλιαράκης. Η Ηρακλειώτικη ομάδα συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να δημιουργεί ευκαιρίες με τους Ολιβέιρα, Ταβλαδωράκη, Μερκούρη και Σίντριτ χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Πανναξιακός (Χρήστος Πελέκης): Δεμενίκος, Ανεβλαβής, Τζατζάνας, Τσιλιγιάννης, Κωστόπουλος, Σερμάδι, Γκούφας, Διαμαντίδης, Βαθρακοκοίλης, Κόντης, Κύρτσος. Αγωνίστηκαν και οι: Κούτρος, Μουστάκης, Καφετζής, Τσαϊλάκης, Βαττής, Χαμηλοθώρης, Σεργής, Μαρκοπουλιώτης, Τσουρής.

Δαμάστα (Γιάννης Χατζησεβαστός): Δημαράκης (46' Κορνηλάκης), Μηλιαράκης (83' Κουντούρης), Παπαδάκης (46' Μερκούρης), Παπαδομιχελάκης (80' Βαρουξάκης), Αννιτσάκης (70' Κόκκινος), Ταβλαδωράκης (83’ Πεταλάκης), Αποστολάκης (46' Μπιμπίρης), Κομνηνός, Μεϊρέλες, Ολιβέιρα (90’ Κατσαρός), Μπαργκάν (35’ Ζερβός).

±Την ήττα σε φιλικό παιχνίδι στην Σαντορίνη γνώρισε ο ΠΟΑ από την ομώνυμη ομάδα.

Ο ΑΣ Σαντορίνης επικράτησε 1-0 με τον Μπουντόπουλο να σκοράρει στο 58' και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση του ΠΟΑ: Γιαγκιόζης (74΄Ρουμπάκης), Νάτος, Ρουμπάκης, Σένκα, Χατζηανδρέου, Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Γκελοσάνι (58΄Μέμμος), Τσιρούδης (56' Βοργιάς), Πατινιώτης (85' Μανιαδάκης), Αναστασιάδης

±Άκρως θετικές εντυπώσεις από τον Γιούχτα στο σαββατιάτικο φιλικό με τον Ρωμανό στη Νεάπολη (λόγω των μέτρων στο Ηράκλειο)

Δεν είναι μόνο η νίκη  3-0, αλλά η εικόνα της ομάδας του Μηνά Πίτσου που έδειξε πάρα πολύ καλά στοιχεία.

Ο Ράπτης με δύο γκολ-φάουλ και ο Ψαράς ήταν οι σκόρερ των «πράσινων» στο δεύτερο μέρος.