Συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε αγώνας για ένα πέναλτι!

clock 17:25 | 10/04/2015

Ένα από τα πιο παράξενα περιστατικά της ιστορίας του ποδοσφαίρου επεφύλασσε η προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών στην κατηγορία των U19.

Το φινάλε της αναμέτρησης μεταξύ της Αγγλίας και της Νορβηγίας ήταν αμφιλεγόμενο, καθώς στο τελευταίο λεπτό της, ο διαιτητής δεν μέτρησε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα η ομάδα του Ηνωμένου Βασιλείου, εκτιμώντας ότι στην επίμαχη φάση οι παίκτες της είχαν μπει αντικανονικά στην περιοχή.

Τα παράπονα ήταν έντονα και η απόφαση χαρακτηρίστηκε γελοία, με συνέπεια το ματς να διακοπεί στις καθυστερήσεις των... καθυστερήσεων και έπειτα από μερικές ώρες να συνεχιστεί, προκειμένου το πέναλτι να εκτελεστεί εκ νέου!

Η Λέα Γουίλιαμσον ευστόχησε από την άσπρη βούλα, η Αγγλία ισοφάρισε σε 2-2 και κατ' επέκταση πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19.

πηγή:contra.gr