Super League: Σαρωτικός ο Αστέρας, 6-2 τον Ατρόμητο (video)

Σονι
 clock 21:35 | 27/11/2021

Ο Αστέρας Τρίπολης συνέτριψε 6-2 στην Τρίπολη τον Ατρόμητο, που τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκαλβάο στο 80’.

Ο Αστέρας Τρίπολης από το πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίαρχος. Στο 20’ το σκορ ήταν ήδη 2-0, με τον Σονί να σκοράρει ένα καταπληκτικό τέρμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και τον Ριέρα να τελειώνει υπέροχα τη συνεργασία με τον Καρμόνα, ενώ στο 16’ οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλο τέρμα που ακυρώθηκε.

Ο Ατρόμητος αν και ερχόταν από τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, μπήκε στο παιχνίδι...κοιμισμένος. Οι Περιστεριώτες μάρκαραν με τα...μάτια, έχασαν τη μεσαία γραμμή, έκαναν λάθη αρκετά, οι γραμμές τους δεν ήταν καθόλου κοντά (σε αντίθεση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ) και ο Αστέρας που ήθελε πάση θυσία τη νίκη, «μυρίστηκε αίμα» και με τον Σονί να σημειώνει ένα ακόμη καταπληκτικό τέρμα έκανε και το 3-0 (41’) που δεν ήταν σκορ ημιχρόνου, αφού ο Μουνίθ στις καθυστερήσεις με ένα επίσης φοβερό σουτ μείωσε σε 3-1.

Όσοι πίστεψαν πως αυτό το γκολ του Μουνίθ, θα άλλαζε την ψυχολογία του Ατρόμητου διαψεύστηκαν, αφού η εικόνας της ομάδας του Περιστερίου δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Ο Σονί συνέχισε να κάνει...πάρτι, χωρίς αυτή τη φορά να σκοράρει αλλά έφτιαξε για τον Κρέσπι τα δύο γκολ (65’, 67’) για το 5-1!

Ο Ατρόμητος αν και έμεινε με δέκα παίκτες (80' Γκαλβάο αποβολή), κατάφερε στο 84' να μειώσει σε 5-2, με τον Κουλούρη, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική, μετά τα δύο τέρματα κόντρα στον ΠΑΟΚ την περασμένη αγωνιστική.

Ο Ριέρα όμως ήταν αυτός που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας στο φινάλε το 6-2 για τον Αστέρα Τρίπολης.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: Σάλομον, Μουνίθ, Χαρίσης

Κόκκινη: Γκαλβάο (80' 2η κίτρινη)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Tσιφτσής – Καρμόνα, Καστάνιο (46’ λ. τρ. Χριστόπουλος), Ατιένθα, Άλβαρες – Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (60’ Μουνάφο) – Τιλίκα, Σίτο (12’ λ. τρ. Ριέρα), Σονί (78’ Αλί Μπαμπά) – Μπενίτο (60’ Κρέσπι)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης – Γκαλβάο, Παπαδόπουλος, Στρούγγης – Κιβρακίδης, Χαρίσης, Σάλομον (68’ Νάτσος), Καστεγιάνο (46’ Ντένιτς) – Βασιλαντωνόπουλος (68’ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (84’ Αθανασίου), Κουλούρης

Super League 2: Ήττα του Εργοτέλη στην Καλαμάτα (video)

Α1 ΕΠΣΗ: Ευρείες νίκες Ρωμανού και Χερσονήσου