Super League: Πρώτη νίκη του Παναιτωλικού - Νίκη στο 97' για τον Άρη (βίντεο)

παναιτωλικος
 clock 19:37 | 21/10/2023

Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-0 στο Αγρίνιο του Βόλου και πανηγύρισε  την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League.

Η ομάδα της Μαγνησίας από την άλλη, έμεινε για ακόμη μια αγωνιστική χωρίς να γευτεί τη χαρά της νίκης και βυθίστηκε στην τελευταία θέση με δύο βαθμούς.

Ο αγώνας

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό να κάνει προσπάθεια να πάρει τη μπάλα και να επιτεθεί. Ωστόσο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η καλύτερη στιγμή ήρθε στο 20ο λεπτό, με τον Τρουϊγιέ να κάνει το σουτ και να… τραντάζει το δοκάρι. Η απάντηση από τον Παναιτωλικό ήρθε άμεσα, με τον Φακούντο Πέρες να δοκιμάζει το σουτ από μακριά και τον Συμεών Παπαδόπουλο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα τη μπάλα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Στο 45’+2′ ο Μλάντεν έκανα βαθιά μπαλιά από τα αριστερά, Λούνα και Παπαδόπουλος είχαν κακή συνεννόηση, έκαναν το λάθος, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του αμυντικού της ομάδας της Μαγνησίας με τον Λιάβα να πλασάρει προ κενής εστίας και να κάνει το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό και πάλι να πιέζει. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με τον Ντουάρτε ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας του Βόλου. Στο 63ο λεπτό, οι γηπεδούχοι, πίεσαν ξανά, αυτή τη φορά μετά από όμορφη συνεργασία των Λιάβα και Χουάνπι, με τον τελευταίο να κάνει την κεφαλιά από πολύ καλή θέση και τη μπάλα να περνά άουτ. Οι προσπάθειες του Παναιτωλικού απέδωσαν… καρπούς στο 80ο λεπτό. Ο Χουάνπι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Παπαδόπουλο για να κάνει το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και μάλιστα στο 89ο λεπτό ο Χουάνπι έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 3-0 καθώς έφτασε σε θέση βολής απέναντι από τον Παπαδόπουλο, έκανε το πλασέ το οποίο πέρασε δεξιά από το δοκάρι του Έλληνα κίπερ.

Γκολ: 45’+2′ Λιάβας, 80′ Ντουάρτε
Κίτρινες: 23′ Βοΐλης, 53′ Χουάνπι / 26′ Γκαρσία, 56′ Γκλάβτσιτς, 62′ Mπαριέντος
Κόκκινες: –
Δοκάρι: 20′ Τρουϊγιέ

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίβα, Λιάβας, Πέρες, Μπαλντασάρα (70′ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι, Βοϊλης (78′ Πέδρο), Ντουάρτε (70′ Σενγκέλια)

Βόλος: Παπαδόπουλος, Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (78′ Μπερτόλιο), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ (69′ Μαχαίρας), Κόμπα, Κορνέτ (54′ Μπαριέντος), Ντέλετιτς (69′ Ενγκίν), Γκαρσία.

Νίκη στο 97' για τον Αρη

Ο Άρης επιτέθηκε πραγματικά μετά το 80' και προσπάθησε με ένταση να φτάσει στη νίκη επί του Πανσερραϊκού, φτάνοντας στη λύτρωση στο ματς με τον Πανσερραϊκό στο 90'+7' με κεφαλιά του Φαμπιάνο. Αυτός που πήρε κει τον τίτλο του mvp από τον ηρωικό Χοβάν που είχε πιάσει τα άπιαστα στα τελευταία λεπτά. Και έγραψε το 1-0 για μια νίκη τεράστιας σημασίας για τον Άρη την ώρα που ήταν έτοιμος για τρίτη στη σειρά αποτυχία.